„Jugoremedija” jeftinija za 51 milion evra
ZRENJANIN: Posle nove analize, koju je obavila revizorska kuća „KPMG“ iz Beograda, procenjeno je da vrednost imovine zrenjaninske Fabrike lekova „Jugoremedija“ iznosi svega 17 miliona evra,
a ne 68 miliona, kako su pokazivale ranije procene. Ovaj podatak izazvao je revolt među bivšim radnicima i malim akcionarima nekada uspešne farmaceutske kuće koja je, posle brojnih poslovnih problema, otišla u stečaj. Nova procena vrednosti imovine usledila je nakon što je podnosilac plana reorganizacije i zakupac pogona „Jugoremedije“, novosadsko preduzeće „Union medik“, zajedno sa beogradskim poveriocem „Heta Ril Estejt“, uložio prigovor na raniju procenu, po kojoj fabrika vredi 68 miliona evra, a koju je 30. juna prošle godine uradio Gradski zavod za veštačanje iz Beograda.
„Stečajni sudija Milan Pajtašev je 12. juna ove godine odredio novo veštačenje, a za drugog procenitelja je izabrao revizorsku kuću KPMG. Dao joj je zadatak da proceni tržišnu vrednost celokupne imovine stečajnog dužnika, kao i kapitala, i to metodom koja je u skladu sa Međunarodnim računovodstvenim standardima“, navode bivši radnici i mali akcionari u saopštenju za javnost.
Oni su saopštili da je „KPMG“ procenio da vrednost kapitala i imovine „Jugoremedije“ iznosi samo 17 miliona evra, odnosno za čitavih 51 milion manje od procene Gradskog zavoda za veštačenje, i za četiri miliona niže od procene koju je 2012. godine uradio stečajni upravnik.
„Podsećamo javnost da je Gradski zavod za veštačenje prošle godine angažovan da uradi novu analizu zbog toga što je procena stečajnog upravnika na 21 milion evra bila nerealno niska“, navodi se u saopštenju nezadovoljnih bivših radnika, a sada poverilaca „Jugoremedije“, koji za ovakav razvoj stvari krive sudiju Milana Pajtaševa.
Prihvatanjem procene KPMG-a, po njihovom mišljenju, potpuno je poništeno vlasništvo malih akcionara, budući da je nova vrednost niža od ukupnih dugova fabrike. Po ranijem, vrednost „Jugoremedije“ je bila tri puta veća od njenih dugova, što znači da podnosilac plana reorganizacije ne bi mogao da izbriše akcije malih akcionara i Republike Srbije. Istovremeno, Odbor poverilaca je zatražio od Pajtaševa da procenu KPMG-a dostavi Gradskom zavodu za veštačenje na izjašnjenje, te da nakon toga zakaže raspravu na kojoj bi se razjasnila enormna razlika u procenama.
Ž. Balaban