SPREMA SE OLUJA U NATO-u? Da li će Rubio šokirati Evropljane
Kako u svojoj analizi ocenjuje Politiko, konstatovaće se da je u NATO-u sve u najboljem redu, ali iako će na površini sve izgledati normalno, iza kulisa se "sprema oluja".
Na sastanku ministara spoljnih poslova članica NATO koji se održava danas u Briselu, a na kojem učestvuje i američki državni sekretar Marko Rubio, obe strane će dati sve od sebe da se "osmehnu kamerama".
Rubio, koji je prvobitno viđen kao tradicionalni transatlantičar, sada predstavlja predsednika koji je raskinuo sa decenijama dugom američkom spoljnom politikom, citira portal neimenovanog zvaničnika alijanse.
"Rubio će imati poruke za nas Evropljane, a mi Evropljani ćemo imati poruke za njega", rekao je visoki diplomata NATO-a.
Pretnje američkog predsednika Donalda Trampa da će anektirati Grenland, "zapalile" su odnose između Vašingtona i Kopenhagena, piše Politiko i dodaje da je podrivanje kanadske nezavisnosti pretvorilo saveznika u neprijateljskog suseda, dok upozorenja da SAD možda neće braniti NATO saveznike koji ne troše dovoljno na svoju vojsku potkopavaju zajednički odbrambeni pakt alijanse.
Približavanje Trampa Moskvi i okončanje tokova oružja i obaveštajne podrške Ukrajini kao način pritiska na Kijev da otpočne mirovne pregovore, a zatim i napad na ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog u Beloj kući, uznemirilo je saveznike, piše Politiko.
Portal ocenjuje da će ta pitanja "baciti mrlju" na sastanak, ali da ne treba očekivati da će bilo koja strana skrenuti pažnju na sve veći jaz.
Umesto toga, evropski saveznici će istaći napore za povećanje potrošnje za odbranu, što je Trampov zahtev, kao i naglasiti potrebu za jedinstvom i ponovo potvrditi svoju posvećenost klauzuli NATO-a o međusobnoj odbrani iz člana 5. nešto što je i sam Tramp doveo u pitanje, navodi se u komentaru.
Šefovi diplomatija NATO će izneti stavove o Ukrajini, nakon što je Tramp ostavio Evropu po strani u mirovnim pregovorima koji uključuju Vašington, Ukrajinu i Rusiju, i istakao da preferira ruskog lidera Vladimira Putina u odnosu na Zelenskog.
"Pošto Trampova administracija želi da namami Putina da pristane na prekid vatre nuđenjem šargarepe, umesto da koristi štapove - oslobađanje zamrznutih sredstava i ukidanje sankcija, uključujući sankcije EU, verovatno će biti na stolu", istakla je viši saradnik za politiku u Evropskom savetu za spoljne odnose Majda Ruge.
Međutim, evropske zemlje insistiraju da neće ublažiti sankcije Rusiji dok se rat ne završi, "a možda ni tada".
Pitanje je i da li će Trampova administracija nastaviti da šalje oružje u Ukrajinu i da li bi pomogla u bilo kakvom evropskom rasporedjivanju trupa u tu zemlju, piše briselski portal i dodaje da su SAD odustale od predsedavanja Ukrajinskom odbrambenom kontakt grupom, koja organizuje vojnu pomoć Kijevu, predavši taj zadatak Velikoj Britaniji i Nemačkoj, navodi se u komentaru.