Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

"ŠOKANTNO JE” UN pozvale Senat SAD da se suprotstavi sankcijama MEĐUNARODNOM KRIVIČNOM SUDU

10.01.2025. 18:33 18:37
Piše:
Izvor:
Dnevnik/Tanjug
Pixabay.com/Judge, Hammer, Judgement image. Free for use
Foto: Pixabay.com/Judge, Hammer, Judgement image. Free for use

ŽENEVA: Eksperti UN pozvali su danas Senat SAD da se suprotstavi nacrtu zakona o uvođenju sankcija i smanjenju finansiranja za Međunarodni krivični sud (MKS) nakon što je taj sud izdao naloge za hapšenje izraelskih lidera optuženih za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u Gazi, uključujući premijera Benjamina Netanjahua.

"Šokantno je videti kako zemlja koja sebe smatra zagovornikom vladavine prava pokušava da zaustavi delovanje nezavisnog i nepristrasnog tribunala koji je osnovala međunarodna zajednica, kako bi osujetila odgovornost", navode stručnjaci u saopštenju, prenela je Anadolija.

Ističući da pretnje Međunarodnom krivičnom sudu promovišu "kulturu nekažnjivosti", nazvali su pomenuti predlog zakona "izrugavanjem višedecenijskoj težnji da se zakon stavi iznad sile i svireposti".

MKS predstavlja nasleđe nirnberških suđenja nacistima, naveli su eksperti i dodali da taj sud ima obavezu da nikada ne dopusti da gnusni zločini, poput onih počinjenih tokom Drugog svetskog rata, prođu nekažnjeno.

"Neumorni rad hrabrih pravnika u MKS je glavni pokretač odgovornosti. Rad njegovih tužilaca postaje osnova na kojoj počivaju naši napori da održimo integritet sistema međunarodnog prava", rekli su stručnjaci.

Oni su pozvali sve države članice MKS i sve države članice UN  da poštuju međunarodne standarde, koji se odnose na pravne stručnjake koji rade na podizanju odgovornosti za "najteže međunarodne zločine".

"Međunarodni standardi predviđaju da advokati i osoblje pravosuđa treba da budu u mogućnosti da obavljaju sve svoje profesionalne funkcije bez zastrašivanja, ometanja, uznemiravanja ili nepropisnog mešanja i da ne bi trebalo da trpe, niti da im se preti, krivičnim gonjenjem ili administrativnim, ekonomskim ili drugim sankcijama za bilo koju radnju preduzeti u skladu sa priznatim profesionalnim obavezama, standardima i etikom", upozorili su stručnjaci.

Foto: pixabay.com

Predlog zakona, nazvan Zakon o suzbijanju nezakonitog suda, preti da će sankcionisati svakog pojedinca koji radi na istrazi, hapšenju, pritvoru ili krivičnom gonjenju američkih državljana ili zvaničnika iz savezničke američke zemlje, uključujući Izrael.

Takođe bi poništio sve fondove koje su SAD odredile za MKS i zabranio izdvajanje bilo kakvih novčanih sredstava za sud ubuduće.

"Uvođenje sankcija osoblju u pravosuđu zbog ispunjavanja njihovih profesionalnih obaveza predstavlja grubo kršenje ljudskih prava i udara u srž nezavisnosti pravosuđa i vladavine prava. Usvajanje zakona koji stvara slepu tačku za pravdu u pogledu određenih zemalja ne samo da legalizuje dvostruke standarde i nekažnjivost, već nepopravljivo podriva duh univerzalnosti na kojem je izgrađen međunarodni pravosudni sistem", rekli su stručnjaci.

Oni su istakli da takvi postupci narušavaju poverenje javnosti u nepristrasnost i integritet pravde i predstavljaju opasan presedan, politizujući pravosudne funkcije i slabeći globalnu posvećenost odgovornosti i pravičnosti.

Eksperti su upozorili da će sankcije, ukoliko budu sprovedene, izgledati kao prekršaj protiv sprovođenja pravde prema Članu 70 Rimskog statuta, koji kažnjava pokušaje ometanja ili zastrašivanja službenika suda ili osvete službeniku suda na osnovu dužnosti koje je taj službenik obavljao.

"Pozivamo američke zakonodavce da podrže vladavinu prava i nezavisnost sudija i advokata i pozivamo SAD da poštuju nezavisnost tog suda kao pravosudne institucije i štite nezavisnost i nepristrasnost onih koji u njemu rade", istakli su eksperti UN.

Predstavnički dom SAD glasao je ranije danas za uvođenje sankcija Međunarodnom krivičnom sudu u znak protesta zbog izdatih naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta, u vezi sa izraelskom operacijom u Gazi. 

Glasanje je završeno sa 243 glasa "za" i 140 "protiv" za zakon kojim bi se sankcionisale sve strane osobe koje istražuju, hapse, zadržavaju ili procesuiraju američke državljane ili državljane saveznika, uključujući Izrael, preneo je Rojters.

Republikanci u Kongresu kritikovali su MKS nakon što je izdao naloge za hapšenje Netanjahua i Galanta, optužujući ih za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u sukobu u Gazi koji traje već 15 meseci. 

Zakon o sankcijama MKS-u usvojen je u junu prošle godine u Predstavničkom domu pod kontrolom republikanaca, ali nije razmatran u Senatu, koji je tada bio pod kontrolom demokrata.

Ovo glasanje u Predstavničkom domu je jedno od prvih nakon što je novi Kongres konstituisan prošle nedelje.

Prva administracija novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa uvela je sankcije MKS-u 2020. godine kao odgovor na istrage o ratnim zločinima u Avganistanu, uključujući navode o mučenju američkih državljana. 

Te sankcije ukinula je administracija predsednika Džozefa Bajdena, iako je državni sekretar Entoni Blinken u maju prošle godine izjavio da je administracija spremna da sarađuje sa Kongresom kako bi se možda ponovo uvele sankcije MKS-u, zbog zahteva tužioca za izdavanje naloga za hapšenje izraelskih lidera.

Izvor:
Dnevnik/Tanjug
Piše:
Pošaljite komentar