DRAMA NA ČUVENOM KRUZERU QUEEN MARY 2 Brod je isplovio 8. marta iz Sautemptona
Više od 240 putnika na luksuznom kruzeru Queen Mary 2 zarazilo se visokozaraznim norovirusom, izazivajući epidemiju stomačnog virusa.
Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) prijavili su izbijanje epidemije upravo dok se brod kompanije Cunard približavao kraju svoje četvoronedeljne povratne plovidbe iz Velike Britanije ka Karibima.
Queen Mary 2 redovno plovi transatlantskim rutama, evocirajući zlatno doba luksuznih okeanskih brodova. Kompanija Cunard je u vlasništvu Carnival Corporation, javlja CNN.
Brod je isplovio 8. marta iz Sautemptona i trebalo bi da se vrati u ovu luku 6. aprila. Tokom plovidbe, prema podacima CDC-a, norovirusom je zaraženo 224 od 2.538 putnika, kao i 17 od 1.232 članova posade.
"Virus kruzera"
Stručnjak za infektivne bolesti, dr Vilijam Šafner sa Medicinskog centra Univerziteta Vanderbilt, izjavio je ranije ove godine za CNN da je norovirus poznat kao "virus kruzera".
Norovirus je izuzetno zarazan, pa se lako širi u zatvorenim prostorima, poput kruzera. CDC napominje da se virus lako širi i među putnicima u kampovima, studentskim domovima i hotelima.
"Ovo je virus koji može da vas zarazi sa veoma malom količinom čestica", objasnio je Šafner. "Može da opstane danima, pa čak i nedeljama na površinama, što znači da, ako dodirnete kontaminiranu površinu, možete pokupiti virus i inficirati se dodirujući usta."
Glavni simptomi na Queen Mary 2 su dijareja i povraćanje. Nakon potvrde epidemije, kompanija Cunard je pojačala mere čišćenja i dezinfekcije, dok su zaraženi putnici izolovani od ostatka broda. Uzorci stolice su poslati na analizu.
CDC nadzire situaciju na daljinu i proverava procedure broda u vezi s odgovorom na epidemiju i sanitacijom. Kompanija Cunard je takođe konsultovala CDC u vezi sa merama čišćenja.
Iz Cunarda su za CNN rekli da "pažljivo prate" stanje putnika i da su njihove mere brzo aktivirane, što je dovelo do smanjenja broja prijavljenih slučajeva.
Porast bolesti na moru?
Ova epidemija dolazi nakon što je 2024. zabeležena kao najgora godina za gastroenterološke epidemije na kruzerima za više od decenije. Prema podacima CDC-a, većina ovih epidemija bila je povezana sa norovirusom.
U 2024. bilo je 16 prijavljenih epidemija, dok ih je u 2023. bilo 14.
Govoreći za CNN početkom ove godine, predstavnik CDC-a rekao je da još nije jasno da li je povećanje broja epidemija na kruzerima novi trend.
Tokom pandemije kovida 19, kruzing industrija je bila obustavljena, a zatim se postepeno vraćala u funkciju. U 2019. bilo je prijavljeno 10 epidemija, prema podacima CDC-a.
CDC naglašava da su izbijanja epidemija na kruzerima lakše otkrivena i prijavljena u odnosu na kopno, zahvaljujući strogim protokolima. U SAD se godišnje beleži između 19 i 21 milion slučajeva norovirusa.
U 2025. CDC je do sada prijavio 11 epidemija gastrointestinalnih bolesti na kruzerima, od kojih su devet izazvane norovirusom.
Kako ostati zdrav na brodu?
Putnici sa simptomima stomačnih infekcija mogu pomoći u sprečavanju širenja bolesti tako što će odmah prijaviti svoje stanje i pridržavati se uputstava medicinskog osoblja.
CDC savetuje putnicima da redovno peru ruke, naročito nakon korišćenja toaleta i pre jela.
Kruzeri imaju razrađene strategije za kontrolu epidemija, uključujući izolaciju zaraženih i pojačane mere čišćenja.
Ipak, dr Šafner upozorava da se norovirus širi izuzetno lako i da može probiti sve mere predostrožnosti.
Njegov savet putnicima je da, ukoliko se osećaju loše, otkažu putovanje i rezervišu kasniji kruzing. Takođe, preporučuje temeljno pranje ruku sapunom i vodom, jer norovirus nije podložan dejstvu alkohola iz dezinfekcionih sredstava za ruke.