NAKON OBJAVLJIVANJA REZULTATA U CRNOJ GORI Traže da srpski jezik bude normiran kao službeni
Nakon objavljivanja rezultata popisa u Crnoj Gori koji je sproveden 2023, a pokazuje da je srpskim jezikom govori najviše građana, odnosno 43,18 odsto, oglasile su se pojedine političke partije koje su zatražile da se srpski jezik normira kao službeni.
Tako je predsednik Prave Crne Gore Marko Milačić apelovao je danas na nadležne institucije i društveno političke činioce da u skladu sa rezultatima popisa stanovništva zajednički i odmah pokrenu proceduru normiranja srpskog jezika kao službenog.
„Nakon objavljivanja zvaničnih rezultata Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u Crnoj Gori, potvrđeno je da je srpski jezik najzastupljeniji u našoj zemlji, kojim govori 43,18 odsto građana (269.307). Ovi rezultati potvrđuju ono što je već duže vreme prisutno u svakodnevnom životu građana, a to je da većinski deo stanovništva koristi srpski jezik kao svoj primarni jezik“, naveo je Milačić.
Istakao je da popis služi kao ključni instrument za kreiranje dugoročnih nacionalnih politika u različitim oblastima – od obrazovanja i kulture, do službene upotrebe jezika i drugih važnih društvenih aspekata.
I potpredsednik SNP Dragoslav Šćekić izjavio je da srpski jezik u Crnoj Gori mora biti službeni jezik.
"Očekujem da vlast na svim nivoima postupa u skladu sa realnom strukturom stanovništva i uvaži činjenicu da Srbi čine značajan segment ovog društva. Pošto Srpskim jezikom govori 269.307 stanovnika Crne Gore zalagaću se da Srpski jezik bude službeni jezik", istakao je on.
Tvrdi da ljudi koji govore srpskim jezikom najmanje što očekuju je da dobiju pravo da svuda govore, školuju se na svom jeziku.
"Učinićemo sve da se ispoštuje elementarna građanska prava svih građana pa tako u Srba", naveo je Šćekić.
Rezultati popisa stanovništva u Crnoj Gori pokazuju da je srpski jezik i dalje većinski i shdono tome treba da bude i zvanični jezik, poručili su poslanici Socijalističke narodne partije (SNP) Slađana Kaluđerović i Bogdan Božović.
"Održavanje popisa stanovništva, pored potpisivanja Temeljnog ugovora, predstavlja jedan od temeljnih zalaganja SNP-a i pokazuje kontinuitet našeg delovanja, što nas čini ponosnim i obavezuje da na tom putu istrajemo", kazali su oni.
Prema njihovim riječima, popis je ključno sredstvo za prikupljanje statističkih podataka koji će Crnoj Gori pomoći da kreira socijalne politike, definiše magistralne pravce ekonomskog razvoja zemlje, kao i da doprinese da zvanične politike u Crnoj Gori budu odraz faktičkog stanja.
"Ova statistička radnja pokazuje da je srpski jezik u Crnoj Gori i dalje većinski i shodno tome treba da bude i zvanični jezik", saopštili su Božović i Kaluđerović.