PREDSEDNIK SRBIJE DANAS U ŽENEVI NA OBELEŽAVANJU 70 GODINA CERN-a Mesto koje ceni napredak srpske nauke
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boraviće danas u Ženevi, gde će učestvovati na obeležavanju 70 godina postojanja Evropske organizacije za nuklearna istraživanja CERN, saopštila je Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Tom prilikom, najavljeno je, predsednik Vučić imaće brojne susrete sa svetskim zvaničnicima, predstavnicima međunarodnih organizacija i članovima srpske zajednice koja radi u ovoj organizaciji. CERN je najveći centar za istraživanje elementarnih čestica, osnovan 1954. godine i ima 23 države članice, dok sa 38 država ima ugovore o saradnji.
Evropska organizacija za nuklearna istraživanja, Cern, 2019. godine primila je Srbiju kao svoju 23. državu članicu.
Dok je Srbija bila deo Jugoslavije, jedne od 12 zemalja članica koje su osnovale Cern, srpski fizičari i inženjeri učestvovali su u nekim od prvih Cernovih projekata, na sinhrociklotronskom, proton-ciklotronskom i super-proton-sinhroton akceleratorima. Kao država članica Cerna, Srbija ima pravo glasanja u Savetu, Cernovom telu koje donosi najvažnije odluke, i doprinosiće budžetu ustanove. Članiran doprinosi mogućnostima za zapošljavanje u Cernu, kao i učešću srpske industrije na Cernovim tenderima.
Srpski naučnici, inženjeri i specijalisti su aktivno uključeni u CERN-ove projekte radeći na dizajnu, konstrukciji, instalaciji i testiranju vrlo kompleksnih detektora za eksperimente u kojima dominiraju fundamentalna istraživanja u oblasti fizike elementarnih čestica. Neki od srpskih naučnika su takođe imali vodeću ulogu u otkriću Higgs-ovog bozona koje je objavljeno 4. jula 2012. godine. Ovo otkriće je direktno uticalo na dodelu Nobelove nagrade za fiziku 2013. godine. Naučnici su uspeli da dokažu postojanje Higsovog bozona, takozvane „božanske čestice”, na osnovu postulata koji su osmislili fizičari Robert Brout, Fransoa Engler i Piter Higs.
E. D.