Tibor Nađ, direktor OŠ “Grigor Vitez” u Poljani kod Lipika teško je povređen u saobraćajnoj nesreći pre tri nedelje, kada je 20-godišnja vozačica autom prešla u suprotnu traku u udarila u njegov automobil. Nesreća se dogodila oko 6.55 sati, dok se vozio na posao.
Kako saznaje hrvatski Telegram, Nađ je u trenutku nesreće u krvi imao 1,07 promila alkohola, zbog čega mu sledi prekršajna prijava.
- Ništa nisam popio, osim dva piva dan ranije. Imao sam tog popodneva jedan radostan događaj. A osim toga, bio sam pod lekovima. Pijem tablete za vodu (diuretike) koje potpuno isprazne organizam i nisam nekih 17 ili 18 sati unio nikakvu tečnost osim toga - rekao je Nađ za Telegram. On je trenutno na bolovanju.
Da li će ovaj udes, za koji nije kriv, ali jeste za vožnju pod dejstvom alkohola, odgovarati i hrvatskom Ministarstvu obrazovanja, još uvek se ne zna.
Određeni lekovi i supstance mogu dati lažno pozitivan rezultat na testu utvrđivanja prisustva alkohola u krvi, posebno kod testova koji se oslanjaju na izdahnuti vazduh (alkotest). Neki od njih uključuju:
- Medicina i suplementi koji sadrže alkohol – sirupi za kašljanje, sredstva za dezinfekciju usta (npr. Listerin) i drugi lekovi bez recepta često sadrže male količine alkohola koje mogu privremeno povećati rezultate alkotesta.
- Lekovi za dijabetes – kod ljudi sa nekontrolisanim dijabetesom, ketoacidoza može izazvati lažno pozitivne rezultate zbog proizvodnje ketona u telu, koji mogu biti pogrešno identifikovani kao alkohol.
- Lekovi na bazi izopropil alkohola – neke supstance koje sadrže izopropil alkohol mogu uzrokovati lažno pozitivne rezultate, jer neki testovi ne razlikuju etanol od drugih vrsta alkohola.
- Antihistaminici i određeni sedativi – neki antihistaminici (poput difenhidramina) mogu uticati na rezultate testa alkohola, mada ređe.
- Antibiotici i određeni lekovi na recept – u nekim slučajevima, određeni lekovi, poput metronidazola ili ampicilina, mogu dati lažne pozitivne rezultate na određenim vrstama testova.
Zbog toga je uvek preporučljivo, u slučaju spornih rezultata, zahtevati detaljniju analizu, kao što je test krvi, koji je precizniji u određivanju prisustva alkohola.