ZA PORODIČNU PENZIJU NIJE PRESUDAN VENČANI LIST Ovaj uslov je ključan za nasleđivanje penzije supružnika; A evo i kada počinje isplata
Iako je brak često shvaćen kao ključni uslov za ostvarivanje prava na porodičnu penziju, zakon je mnogo fleksibilniji.
U stvari, venčani list nije presudan da bi se, posle smrti jednog od supružnika, nastavio primati novac iz PIO fonda. Bitno je da je zajednica trajala najmanje tri godine, bez obzira na to da li je brak bio registrovan.
Da bi vanbračni partner ostvario pravo na porodičnu penziju, mora prvo da se utvrdi postojanje vanbračne zajednice u sudskom postupku. Nakon toga, podnosi se zahtev za ostvarivanje prava na penziju. Iako zakon omogućava ovaj postupak, mnogi nisu upoznati sa svim potrebnim koracima.
- Važno je napomenuti da, ukoliko su partneri živeli u zajednici i imali decu, venčanje nije uslov za ostvarivanje prava na porodičnu penziju. Ključna je dužina zajedničkog života, koja mora biti najmanje tri godine - ističu iz PIO Fonda.
Iznos porodične penzije zavisi od broja članova porodice koji imaju pravo na nju. Ako je samo jedan član, on će primati 70 odsto od iznosa penzije, dok sa dva člana taj iznos raste na 80, tri člana imaju pravo na 90 odsto, a ukoliko ih je četiri ili više, dobijaće celokupni iznos penzije.
- Porodična penzija je pravo koje se ne može oduzeti. To znači da, čak i ako zahtev nije podnet odmah, korisnici mogu podneti zahtev bilo kada, a isplata će biti retroaktivna, ali najviše šest meseci unazad - dodaje predstavnik PIO Fonda.
Osim toga, pravo na porodičnu penziju imaju članovi porodice umrlog osiguranika koji je imao najmanje pet godina stažaosiguranja ili koji je bio korisnik starosne ili invalidske penzije. Uslovi se razlikuju za udovicu, koja mora imati najmanje 53 godine, dok je za muške korisnike to 58 godina.
Zakon predviđa i posebne uslove za razvedene supružnike, koji, takođe, mogu ostvariti pravo na porodičnu penziju ako su sudskom presudom utvrđena prava na izdržavanje. Takođe, deca preminulog korisnika mogu ostvariti pravo na penziju do 15. godine, a u slučaju daljeg školovanja, i do 26. godine života, ukoliko pohađaju visokoškolsku ustanovu.
Porodična penzija je, dakle, pravo koje zavisi od više faktora, ali najvažniji su dužina zajedničkog života i broj članova porodice koji na nju imaju pravo.
Kada počinje isplata?
Porodična penzija se isplaćuje od dana ispunjenja uslova ako je zahtev podnet u roku od šest meseci od prvog narednog dana od dana smrti osiguranika, odnosno od dana smrti korisnika.
Ako je zahtev podnet po isteku tog roka, isplata ide od dana podnošenja zahteva i za šest meseci unazad, pod uslovom da podnosilac zahteva u tom periodu nije bio u osiguranju.