Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(VIDEO) Obeležena 83. godišnjica Pogroma u Novosadskoj raciji- Mitropolit bački Irinej poručio: Nemamo pravo na zaborav

23.01.2025. 16:17 16:28
Piše:
Izvor:
eparhijabacka.info
Novosadska racija
Foto: eparhijabacka.info/Ilustracija

U četvrtak, 23. januara 2025. godine, na novosadskom Keju žrtava Racije obeležena je osamdeset i treća godišnjica Pogroma u Novosadskoj raciji, koji se dogodio u januaru 1942. godine.

U podne, kod spomenika „Porodicaˮ, sabrali su se predstavnici Srpske Pravoslavne Crkve i Jevrejske opštine u Novom Sadu, članovi delegacijâ Grada Novog Sada i Skupštine Vojvodine, predstavnici pokrajinskih, gradskih vlasti i ustanova, ambasadâ Izraela i Mađarske, gradonačelnici i predstavnici stradalnih gradova i opština u Republici Srbiji, politički i kulturni delatnici, potomci nevino postradalih u Pogromu, kao i mnogobrojni narod.

Na početku programa prisutnima se obratio g. Milan Đurić, gradonačelnik Novog Sada, koji je naglasio: „Okupili smo se na dunavskoj obali da odamo dužnu počast i poštovanje žrtvama Pogroma 1942. godine, da se setimo događaja koji je Novi Sad zauvek zavio u crno. Ova hladna dunavska obala i danas nosi univerzalnu poruku čitavom svetu šta može da se dogodi kada pravda i pravo utihnu pred silom osvajačâ i moćnikâ. Zato je važno da se večno sećamo ovog tragičnog momenta iz prošlosti Novog Sada. Kultura sećanja igra ključnu ulogu u očuvanju identiteta jednog grada i države. Bez nje ne možemo imati pravi odnos prema prošlosti. To sećanje ćemo najbolje čuvati ako budemo pamtili ličnosti koje smo tada izgubili.ˮ

U nastavku programa, g. Isak Asiel, vrhovni rabin Srbije, održao je pomen u ime Jevrejske zajednice Srbije.

Pomen nevino postradalim žrtvama Pogroma u Novosadskoj raciji je služio Mitropolit bački gospodin dr Irinej, uz sasluženje Episkopa mohačkog gospodina Damaskina i novosadskog sveštenstva. Posle odsluženog pomena Visokopreosvećeni Mitropolit bački Irinej se obratio prisutnima i, između ostalog, istakao: „Najpre bih i ove godine da podsetim i vas sve i samoga sebe na smisao našeg sećanja na nevine žrtve iz prošlosti, kako one dalje tako i ove relativno nedavne. Prva i najvažnija dimenzija toga sećanja jeste činjenica da se za njihove duše, za njihov večni život, pokoj i radost u zajednici sa Živim Bogom, molimo svakodnevno, ali posebno na dane sećanja. To znači da mi sećanje ne negujemo niti doživljavamo samo kao sentimentalno ili psihičko stanje nego i njih i sebe predajemo ljubavi Božjoj, a to je jedino večno sećanje. Druga dimenzija tiče se nas ljudi, našeg ljudskog sećanja ovde na zemlji. Mi nemamo pravo na zaborav, s jedne strane, iz pijeteta prema žrtvama, a sa druge strane, da bismo bili spremni na to šta se sve može dešavati u budućnosti i da bismo, koliko do nas stoji, ponavljanje zla i zločinâ sprečavali. Treća dimenzija, ne manje važna od ove, jeste da, bez obzira na sve, moramo da se trudimo da menjamo svet u kojem živimo, oslanjajući se najpre na blagodat, na ljubav Božju, ali i na dobru volju među ljudima. U tom menjanju sveta na bolje, svako od nas mora početi isključivo od sebe samoga. Ako ja ne menjam sebe na bolje, ako sebe ne preobražavam, ne mogu ni doprineti preobražaju nikoga drugog. Vršeći danas ovaj sveti i svetli pomen, negujemo istinsku čovečnost, a ona nije mogućna bez istinske vere u Boga, u pravdu i ljubav Božju, koja će na kraju uvek trijumfovati.ˮ

Posle pomena, ispred spomenika „Porodicaˮ cveće su položili: g. Milan Đurić, gradonačelnik Novog Sada, gospođa Maja Gojković, predsednica Pokrajinske vlade, g. Balint Juhas, predsednik Skupštine Vojvodine, gospođa Avivit Bar-Ilan, ambasador Izraela u Republici Srbiji, g. Jožef Mađar, ambasador Mađarske u Beogradu; g. Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda, kao i predstavnici ostalih stradalnih gradova i opština u Republici Srbiji – Kragujevca, Niša, Šapca, Kraljeva i Zemuna; predstavnici Jevrejske opštine Novi Sad, predstavnici Saveza Jevrejskih opština Srbije, predstavnici Matice romske i potomci nevino postradalih žrtava Novosadske racije. Venac sa broda Rečne flotile u Dunav su spustili gospođa Dina Vučinić, predsednica Skupštine Novog Sada, predstavnici Jevrejske opštine Novi Sad i Matice romske, uz prisustvo vojnog sveštenika Aleksandra Šarčanskog.

Programu obeležavanja godišnjice Pogroma u Novosadskoj raciji su prisustvovali dr Nikola Banjac, savetnik predsednika Vlade Republike Srbije, g. Miroslav Ilić, pomoćnik pokrajinskog sekretara za odnose sa Crkvama i verskim zajednicama, g. Petar Đurđev, član Gradskog veća za obrazovanje, i mnogobrojni Novosađani.

Posle programa upriličenog na Keju žrtava Racije, prisutni su se uputili ka novosadskoj plaži „Štrandˮ, gde je služen pomen kod spomen-ploče žrtvama Pogroma u januaru 1942. godine.


 

Izvor:
eparhijabacka.info
Piše:
Pošaljite komentar