SUTRA JE VELIKI PRAZNIK, PO NJEMU NOSE IME NAŠA 2 GRADA; Ako sutra bude kiše ČEKA NAS LEDENA ZIMA
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra, 8. novembra, proslavljaju praznik posvećen Svetom velikomučeniku Dimitriju, zaštitniku Soluna.
On je rođen u ovom graduu trećem veku nove ere, za vreme cara Maksimilijana. Ignorisao je carevo naređenje da progoni hrišćane i javno je propovedao hrišćanstvo.
Kada je car čuo da je solunski zapovednik hrišćanin, naredio je da ga bace u tamnicu gde je mučen i pogubljen. Solunski hrišćani tajno su ga sahranili. Na mestu njegovog groba kasnije je podignuta crkva, a Dimitrije je proglašen zaštitnikom grada Soluna.
Prema predanju, Dimitrijev grob odisao je bosiljkom i smirnom, pa je on zato nazvan Mirotočivi.
U srednjovekovnoj Srbiji, posvećeni su mu mnogobrojni hramovi, uključujući i crkvu u Pećkoj patrijaršiji i kapelu u manastiru Visoki Dečani.
U osmanlijsko vreme, po njemu su se ravnali hajduci-borci protiv Osmanlijskog carstva, i koji je ostavio duboke korene u bogatoj srpskoj istoriji. Svi pravoslavni hrišćani i verni slave ovog velikomučenika, verujući u njegove isceliteljske moći koje su mnogima pomogle.
Gradovi u Srbiji - Kosovska Mitrovica i Sremska Mitrovica - dobili su ime po Svetom Dimitriju. Mnogi hramovi pomesnih pravoslavnih crkava posvećeni su ovom svetitelju ranohrišćanske epohe. Među njima je i saborni hram najmnogoljudnije i beogradske građanske i crkvene opštine Novi Beograd.
Naravno da su za ovaj veliki praznik vezana mnoga verovanja i običaji. Po tome kakvo je vreme na Mitrovdan, verovalo se da će takvo biti sledeće leto.
Prema narodnom predanju, hajduci, koji su se protiv Turaka boravili u grupama po šumama, na Mitrovdan su se rastajali i išli kućama, a sastajali ponovo na Đurđevdan, kad otopli.
Inače Mitrovdan se svetkuje i kao bećarski praznik i ovčarski dan, jer su se na ovaj dan isplaćivali bećari – čuvari stoke.
Predskazanje
Mitrovdan je jedan od praznika za koji se vezuje mnoštvo narodnih običaja. Jedan od njih je i "predskazanje" prema vremenu - ako sutra bude kiše ili mraza, očekuje nas duga i hladna zima sa mnogo snega!
Pošto se ove godine proslavlja u petak, post na Mitrovdan je na ribi. Takođe, postoji i verovanje da bi na ovaj praznik, baš kao i na Božić, trebalo da budete kod kuće, izuzev ako ste pozvani na slavu.
Zašto? Zato što ćete, prema starom verovanju, ako mitrovdansku noć provedete van kuće, cele godine spavati van doma i potucati se po tuđim kućama. U Srbiji postoji i verovanje da na Mitrovdan ne treba grditi malu decu, koliko god da su pogrešila ili bezobrazna, jer će navodno onda cele godine biti nestašna.
Takođe, meštani u Šumadiji na Mitrovdan odavnina u svaki ugao sobe stavljaju oblutak (kamen) da ih brani od miševa. Žene na ovaj dan ne diraju vreteno, češljeve i makaze.
Postoji i verovanje da uoči Mitrovdana moraju da budu završeni svi veliki poslovi, naročito veliki radovi na polju i druge stvari koje se rade napolju, ali i da ovo nije praznik kada se primaju gosti.