SRBI PRAZNUJU VELIKOG SVETITELJA U Beogradu se čuva njegovo čudotvorno ulje, a deo moštiju u MANASTIRU TUMANE Veruje se da MOLITVA LEČI NAJTEŽE BOLESTI
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas praznuju svetog Nektarija Eginskog čudotvorca.
Veruje se da Nektarije Eginski naročito pomaže obolelima od teških i neizlečivih bolesti, a molitva upućena njemu čita se radi ozdravljenja od raznih bolesti, kako telesnih tako i duševnih.
Sveti Nektarije Eginski (1846–1920) jedan je od najpoznatijih pravoslavnih svetitelja 20. veka. Bio je episkop Pentapoljski i čudotvorac, poznat po svojoj izuzetnoj veri, smirenju i isceliteljskim čudima. Njegov životni put bio je ispunjen izazovima, klevetama i progonima, ali je ostao primer hrišćanske ljubavi i poniznosti.
Život
Rođen je kao Anastasije Kefalas 1. oktobra 1846. godine u selu Silivrija, blizu Carigrada (danas Istanbul), u siromašnoj, ali pobožnoj porodici.
Zamonašio se u manastiru Nea Moni na ostrvu Hios 1876. godine, kada je dobio monaško ime Lazar. Kasnije je postao jeromonah, a 1885. godine rukopoložen je za episkopa Pentapolskog.
U Egiptu je bio episkop pod jurisdikcijom Aleksandrijske patrijaršije. Zbog ljubomore i zavisti nekih crkvenih velikodostojnika, nepravedno je optužen i progonjen. Vratio se u Grčku, gde je bio duhovnik, učitelj i propovednik.
Godine 1904. osnovao je ženski manastir Presvete Trojice na Egini, gde je proveo ostatak svog života u molitvi, radu i duhovnom pastirstvu.
Čudotvorstvo i isceljenja
Sveti Nektarije je poznat kao čudotvorac. Brojni ljudi svedoče o isceljenjima od raznih bolesti, uključujući teške bolesti poput raka, posle molitvi upućenih ovom svetitelju. Njegove mošti se čuvaju u manastiru na Egini i iz njih se često širi miomiris.
U Ruskoj crkvi na Kalemegdanu i u Manastiru Rakovica, posvećenom Svetim arhanđelima Mihajlu i Gavrilu, dostupno je ulje iz kandila Svetog Nektarija, za koje se veruje da ima isceliteljske moći.
Za one koji žele da se poklone moštima Svetog Nektarija, delić njegovih moštiju čuva se u manastiru Tumane kod Golupca. Od 2017. godine, blagoslovom vladike Georgija iz Slovačke, manastir Tumane poseduje deo moštiju ovog svetitelja, koje su dostupne vernicima za celivanje.