PROGRAM „FINANSIJSKA PISMENOST“ OSNAŽUJE MLADE ŠIROM SRBIJE Znanje za život i sigurniju budućnost UPRAVLJANJE NOVCEM I KORIŠĆENJE DIGITALNIH ALATA
Kroz program „Finansijska pismenost“, već tri godine, osnažuju se mladi širom Srbije kako bi postali sigurniji u donošenju finansijskih odluka i stekli znanja za razumevanje ekonomskih procesa što je danas važna faktor uspeha.
Ovim programom, koji sprovodi Grupa za obrazovanje obuhvati se više od 1.500 učenika.
U trećoj godini realizacije u program se uključuje 48 srednjih škola širom Srbije i novih 1.500 učenika koji će kroz interaktivne radionice steći praktična znanja o upravljanju budžetom, prepoznavanju rizika, investiranju i korišćenju digitalnih alata. Kroz ceo proces vodiće ih 57 mentora iz kompanija-partnera programa koji su posebno obučeni da učenicimai približe svet finansija.
Program „Finansijska pismenost“, sprovodi Grupa za obrazovanje (Dostignuća mladih u Srbiji, Nordeus fondacija, Inicijativa “Digitalna Srbija” i Centar za promociju nauke), a finansijsku i mentorsku podršku pružaju vodeće kompanije iz oblasti bankarstva, osiguranja i telekomunikacija: A1 Srbija, Banka Inteza, Erste banka, Generali osiguranje, OTP banka, Telekom Srbija, Unikredit banka i Wiener Städtische osiguranje. Svake godine program širi svoj obim i uticaj. tako je u školskoj 2022/23. godini učestvovalo 15 škola iz 13 gradova, a obuhvaćeno je 500 učenika, uz podršku 17 mentora i šest kompanija partnera. Naredne godine, 2023/24, program je uključio 51 školu iz 20 gradova, sa više od 1.500 učenika, 55 mentora i 10 partnera. Do sada je više 2.000 učenika prošlo kroz ovaj program.
Radionice su realizovane u srednjim školama različitih profila – gimnazijama, tehničkim, ekonomskim, poljoprivrednim, medicinskim i umetničkim školama. Teme obuhvaćene programom prilagođene su potrebama mladih i fokusiraju se na ključne finansijske aspekte: pravljenje budžeta, planiranje budućnosti, razumevanje osnovnih finansijskih pojmova poput kredita, kamate, investicija i osiguranja, kao i donošenje na informacijama zasnovanim odlukama u različitim životnim situacijama. Takođe, učenici su se upoznali sa digitalnim finansijskim alatima i načinima da zaštite svoje finansije u sve prisutnijem digitalnom okruženju.
Cilj je sticanje praktičnog znanja o upravljanju budžetom, prepoznavanju rizika, investiranju i korišćenju digitalnih alata
Program je osmišljen tako da kroz simulacije stvarnih situacija i interaktivne zadatke približi finansijske teme mladima na zanimljiv i praktičan način.
- Mladi često smatraju da je novac nešto što dolazi iz džeparca ili kao poklon, ali kroz ovaj program shvatili su da štednja nije odricanje, već ulaganje u budućnost - kaže je Marina Pribiš, nastavnica preduzetništva u Tehničkoj školi „Mileva Marić Ajnštajn“ u Novom Sadu. Dok je Marija Urošević, nastavnica iz Kruševca naglasila da „finansijska pismenost nije luksuz, već ključna veština za život“.
Deca su kroz radionice shvatila koliko finansijske odluke, čak i one naizgled male, mogu imati dugoročan uticaj na njihov život i zajednicu.
- Uvođenje finansijske pismenosti u obrazovne programe od ranog uzrasta nije samo pitanje poslovne efikasnosti, već i društvene odgovornosti. Obučavanjem mladih kako da upravljaju novcem, stvaramo generacije koje su spremne da preuzmu odgovornost za svoju budućnost, prepoznaju prilike i pravilno reaguju na ekonomske promene - navodi Darko Radičanin, izvršni direktor Dostignuća mladih u Srbiji, organizacije koja već 19 godina sprovodi programe preduzetničkog obrazovanja u srednjim školama širom Srbije.
R. D.