POSLE VIŠE OD DVE DECENIJE VERONAUKE U ŠKOLAMA Nastavnike čeka stalan posao
Od 2001. godine, kada je veronauka uvedena u škole kao fakultativan predmet, pa ni od 2003, kada je postala obavezan izborni program, nijedan veroučitelj nije bio primljen u stalan radni odnos.
Svrstani u odredbu Zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju koja reguliše prava i obaveze zaposlenih na zameni kolega u odsustvu dužem od 60 dana, mnogi od njih rade i po dve decenije na određeno vreme bez prekida radnog staža. Takav status – koji je eventualno imao logike na samom početku, kad je veronauka vraćena u škole, budući da je nakon Drugog svetskog rata izbačena iz obrazovnog sistema iz čisto ideoloških razloga – sada će biti promenjen, najavljuje danas usvojena izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
To znači da veroučitelji neće biti birani na određeno vreme od godinu dana, nego će zasnivati radni odnos kao i svi drugi, saopšteno je danas iz Vlade Srbije, a iz dokumenta saznajemo i za promenu termina „izborni program” u „izborni predmet”, predloženu kako bi se ukazalo na značaj ne samo verske nastave nego i građanskog vaspitanja i drugog stranog jezika.
Zaposleno preko 2.000
Istraživanje koje je lane sproveo Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja pokazuje da je većina učenika zadovoljna radom nastavnika veronauke, pa im je preko 90 odsto dalo najvišu ocenu. Sam predmet bi 87,1 odsto đaka izabralo i naredne godine, a 95,7 odsto bi ga preporučilo svojim vršnjacima. Prema podacima iz Jedinstvenog informacionog sistema prosvete za školsku 2022/2023. godinu, versku nastavu ostvarivalo je oko 1.500 nastavnika u osnovnoj školi i oko 600 nastavnika u srednjoj.
Kako je ranije objašnjeno, direktor škole zaključivao bi ugovor o radu na neodređeno vreme sa osobom koja se nalazi na listi nastavnika verske nastave, ispunjava uslove iz člana 139. i člana 140. stav 1. pomenutog zakona i ima saglasnost nadležnog organa tradicionalne crkve ili verske zajednice kojoj pripada. Ta saglasnost bi mogla da se povuče ako bi nastavnik ovog predmeta svojim aktivnostima, stavovima i ponašanjem podrivao njen ugled, a to bi značilo i prestanak radnog odnosa, ukoliko u ustanovi ne može da mu se obezbedi drugo radno mesto za koje ispunjava uslove, piše u članu 32.
I dok nastavnici građanskog vaspitanja uglavnom imaju mogućnost još nekog angažovanja u školi kako bi dopunili fond časova, za veroučitelje bi to mogao biti izborni paket koji se zove Religija i civilizacija, ali ih dosad nisu ni uzimali u obzir kao kompetentne, za razliku od profesora filozofije i sociologije, ukazao je 2021. doktor teologije Aleksandar Milojkov gostujući u onlajn emisiji „Prosveta ima reč” Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.