POSLE MUČENJA, UMRO JE OD GLADI Danas slavimo svetitelja ČIJE JE IME ODABRAO NAŠ PISAC I IGUMAN Evo šta OBAVEZNO TREBA URADITI
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave svetog sveštenomučenika Lukijana.
Rođen je u bogatoj porodici u Samosatu, u Siriji. U mladosti je stekao vrlo široko obrazovanje i klasično, i duhovno.
Ipak, razdelio je imanje svoje siromašnim on se izdržavao sastavljanjem poučnih dela, i od toga se hranio.
Vrlo je veliku uslugu učinio crkvi time što je ,prema jevrejskom tekstu, ispravio mnoga mesta u Svetom pismu. Zbog učenosti i duhovnosti bi rukopoložen za prezvitera u Antiohiji.
Naš pisac i iguman uzeo ime po ovom svecu
Lukijan Mušicki je svoje monaško ime uzeo po Svetom Lukijanu, ranohrišćanskom svešteniku i mučeniku iz Antiohije. Mušicki, koji je rođen kao Lazar, postao je monah i primio ime Lukijan u znak poštovanja prema ovom svetitelju. Sveti Lukijan Antiohijski bio je poznat po svojoj učenosti i prevodu Svetog pisma, što je verovatno inspirisalo i samog Lukijana Mušickog, budući da je bio veliki zastupnik kulture, prosvete i književnosti u Srbiji.
U vreme Maksimijanovog gonjenja, i Sveti Lukijan našao se na spisku onih, koje je car želeo da pogubi. Lukijana su doveli u Nikomidiju pred cara. Uz put savetima svojim uspeo je da obrati u veru Hristovu 40 vojnika. I svi mučenički skončaše.
Posle ispitivanja i mučenja Sveti Lukijan bio je bačen u tamnicu, gde je mučen glađu.
"On je prezreo glad, piše Zlatousti Jovan o sv. Lukijanu, prezrimo i mi raskoš i uništimo vlast čreva da bi, kada dođe vreme koje od nas zahteva takvog mužestva, budući unapred prigotovljeni pomoću manjih podviga, javili se slavnim u vreme borbe."
Na Bogojavljenje pričestio se u tamnici, i sutradan je predo duh svoj Bogu. Postradao je 7. januara 311. godine.
Iako dan Svetog Lukijana nije upisan crvenim slovom u pravoslavni kalendar, danas treba postiti u znak sećanja na ovog sveštenomučenika koji je umro od gladi.