KRVAVI JANUAR 1942. Sećanje na žrtve ustaškog zločina u Voćinu i Drakseniću
Tokom 13. i 14. januara 1942. godine, ustaše iz Podravske Slatine i okoline izvršile su jedan od prvih masovnih zločina u Slavoniji, kada su u selu Kometnik i zaseoku Dobrić, nedaleko od Voćina, ubile 200 srpskih muškaraca.
Na mestu zločina u Kometniku život je izgubilo oko 28 meštana, dok su ostali stanovnici bili deportovani.
Muškarci iz oba sela, njih 206, bili su odvedeni u improvizovani zatvor u Voćinu, gde je 25 zatvorenika stradalo od gušenja zbog nedostatka vazduha. Preživeli muškarci su 14. januara ubijeni iz vatrenog oružja, dok je njih desetak pošteđeno kako bi sahranili žrtve.
Žene i deca, njih oko 190, odvedeni su u privremeni logor u selu Zdenci, između Podravske Slatine i Našica, gde su proveli određeno vreme pre nego što su vraćeni kućama.
Prema podacima Zemaljske komisije, potvrđena su imena 175 ubijenih iz Kometnika tokom ovih tragičnih dana, ali ovaj spisak nije konačan.
Istog meseca, 14. januara, zločini su se nastavili u selu Draksenić kod Kozarske Dubice. Ustaše i pripadnici Hrvatskog domobranstva ubili su 207 meštana, uglavnom žena i dece. Najveći broj žrtava ubijen je u pravoslavnoj crkvi, gde su se stanovnici sklonili tražeći spas. Ipak, dve žene, Anka Pavković i Mara Blagojević, preživele su ovaj masakr uprkos teškim ranama zadobijenim hladnim oružjem.
U Bukovici, selu kod Vrginmosta, 14. januara ustaše su likvidirale 48 stanovnika, od kojih je 15 bilo dece. Žrtve su ubijene u selu i u šumi Gominac. Nekoliko dana ranije, 5. januara, ubijeno je sedam meštana, dok je 20. januara u logoru Jasenovac život izgubilo još 18 osoba iz Bukovice.
Tragedija Bukovice obeležena je i u avgustu 1941. godine, kada je u glinskoj pravoslavnoj crkvi ubijeno 85 muškaraca iz ovog sela. Ukupno je tokom januara 1942. godine život izgubilo 18 dece iz Bukovice.
Ovi zločini predstavljaju jedan od najmračnijih perioda u istoriji Drugog svetskog rata na našim prostorima. Spiskovi stradalih, koji su publikovani, služe kao večni podsetnik na nevine žrtve i strahote rata, podsećaju iz Udruženja „Jadovno 1941“.