ISTORIJA U SVAKOM PREDMETU: Uđite u galeriju koja promoviše duh tradicije i kulture Vojvodine
U jednoj od najlepših i najstarijih novosadskih ulica, Dunavskoj, na broju 6, nalazi se prodavinca tradicionalnih rukotvorina iz svih delova Vojvodine.
Reč je o etno-prodajnoj galeriji „Naše nasleđe”, koja nije obična suvenirnica za turiste, već predstavlja koncept koji već četiri godine promoviše tradiciju i istoriju, ali i pruža finansijsku pomoć ženama iz ruralnih okolina.
Naime u galeriji „Naše nasleđe” izloženi su ručni radovi žena koje su članice udruženja iz raznih mesta u Vojvodini, koje su na ovaj način dobile novi način da svoje veštine prezentuju i unovče kod kupaca.
Zaposlena u „Našem nasleđu” Tanja Drmić rekla je za „Dnevnik” da je ova galerija jedinstveno krovno udruženje u kojem su izloženi ručni radovi više od 100 udruženja žena.
– Naš cilj je očuvanje duha naše kulture, tradicije i kako samo ime kaže našeg nasleđa – započela je Drmićeva. – Želja nam je da ekonomski osnažimo žene koje žive u seoskim sredinama, nekima je ovo glavni način zarađivanja a nekim dodatni izvor novca. Te žene svojim veštinama ostavljaju dokaz o kulturnom nasleđu sa ovih prostora.
Želja nam je da ekonomski osnažimo žene koje žive u seoskim sredinama, nekima je ovo glavni način zarađivanja a nekim dodatni izvor novca. Te žene svojim veštinama ostavljaju dokaz o kulturnom nasleđu sa ovih prostora (Tanja Drmić)
U samoj galeriji nalaze se razni ručni radovi, od kuhinje i tradicionalnih delikatesa do heklanih igračaka, drvenih lutaka, bluza, ćilima i ručno oslikanih slika na svili. Naša sagovornica je istakla ponudu košulja, tuna i bluza koje su šivene za dame i gospodu kroz koje, kako je rekla, pokušavaju da vrate ornamentiku starih srpskih manastira kako bi se kroz taj vez sačuvala tradicija.
– Da bi se radovi nekog udružnja našli u našoj prodavnici, udruženje pre svega mora biti prijaveljno kako bi moglo da izda fakturu za taj predmet, na osnovu fakture se određuje cena i prodaje. Ovako obezbeđujemo i kupce ali i udruženja kako ne bi došlo do nekakvih problema – objasnila je Tanja Drmić.
Kako je dodala, kupci su turisti i naši ljudi koji žive u inostranstvu, ali u poslednje vreme vrata njihove prodavnice sve više otvaraju i deca koja se uvek oduševe prizorima igračaka i lutaka iz prošlosti.
Za svaki proizvod se zna porkelo, tačnije iz kog udruženja je nastao, za prehrambene se zna i sastav proizvoda i godina proizvodnje.
Kupovinom artikala u etno-prodajnoj galeriji direktno se pomaže ženama iz ruralnih područija. Zainteresovani mogu posetiti internet stranicu ovog udruženja www.nasenasledje.rs ili samu prodavnicu u Dunavskoj 6, svakog dana osim nedeljom od 9 do 21 časa.
Projekat „Stari zanati - nova šansa” realizuje Dnevnik Vojvodina pres, a sufinansira Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.