GENETIKA KOMPLIKOVANIJA OD PRELJUBE Dete ne mora imati istu krvnu grupu kao roditelji EVO KAKO SE ONA NASLEĐUJE I OD ČEGA TO ZAVISI
Od koga dete nasleđuje krvnu grupu i šta ako nema istu kao mama ili tata?
Od koga će beba da nasledi krvnu grupu, mame ili tate, pitanje koje često kopka roditelje. Uvreženo je mišljenje da krvna grupa deteta mora da bude ili od jednog ili od drugog, međutim, istina je da je genetika ovog procesa daleko složenija, a rezultati mogu da budu i te kako neočekivani...
Genetičarka Irina Žegulina, stručnjak sa 12 godina iskustva, objašnjava kako se krvne grupe prenose sa roditelja na dete i razbija najčešće zablude o ovom procesu.
Kako se nasleđuje krvna grupa?
"Krvna grupa je nasledna osobina koju određuju geni. Svaka osoba nasleđuje po jedan gen odgovoran za krvnu grupu od majke i od oca. Način na koji se ovi geni kombinuju određuje krvnu grupu deteta. Važno je znati da geni mogu biti dominantni ili recesivni, što dodatno utiče na složenost nasleđivanja", objašnjava Žegulina. Pitanje šta nasleđuje od mame a šta od tate, prilično je komplikovano.
Šta je alel i kako utiče na krvnu grupu?
Alel je jedan od različitih oblika gena na određenom mestu na hromozomu. Uobičajeno je da u ćeliji svaki hromozom ima svoj par. Aleli na određenom mestu oba hromozoma u paru mogu biti jednaki ili različiti. Ako su aleli jednaki, organizam je za taj alel homozigotan, ako su različiti, onda je heterozigotan. Različiti aleli u ljudskoj populaciji uzrok su raznolikosti nasleđenih osobina, kao što su na primer krvna grupa ili boja kose.
Osnove genetike: Kako funkcioniše ABO sistem?
Krvne grupe se određuju prema prisustvu ili odsustvu specifičnih antigena na površini crvenih krvnih zrnaca. Postoje četiri osnovne krvne grupe:
Osobe sa krvnom grupom A imaju antigen A.
Osobe sa krvnom grupom B imaju antigen B.
Osobe sa krvnom grupom AB imaju oba antigena.
Osobe sa krvnom grupom O nemaju nijedan antigen.
Svaka osoba nasleđuje dva alela – jedan od majke, jedan od oca. Alel A određuje prisustvo antigena A, alel B antigena B, dok alel O označava odsustvo antigena. Pri tome, aleli A i B su dominantni u odnosu na alel O.
To znači da osoba koja nasledi alel A i alel O ima krvnu grupu A, dok će ona koja nasledi alel B i alel O imati krvnu grupu B. Osoba sa kombinacijom AA ili BB imaće krvnu grupu A ili B, dok će krvna grupa O biti prisutna samo kod onih koji naslede dva O alela. Krvna grupa AB nastaje kada dete od jednog roditelja nasledi alel A, a od drugog alel B.
Da li krvna grupa deteta uvek odgovara krvnoj grupi roditelja?
Česta zabluda je da krvna grupa deteta mora da bude ista kao kod jednog od roditelja. U stvarnosti, moguće su različite kombinacije. Na primer, roditelji sa krvnim grupama A i B mogu imati dete sa krvnom grupom O, pod uslovom da oba roditelja nose recesivni O alel.
Razumevanje kako funkcioniše genetika krvnih grupa i te kako pomaže da se razbiju mitovi i bolje shvate nasledne osobina, ali i daje preciznije medicinske informacije kada je to potrebno.
(Mondo.rs)