DANAS SE OBELEŽAVA 80 GODINA OD PROBOJA IZ LOGORA SMRTI JASENOVAC Poslednji juriš 600 logoraša iz ustaškog pakla
BEOGRAD: Poslednji preživeli zatočenici koncentracionog logora Jasenovac počeli su proboj 22. aprila 1945, pre 80 godina.
Hrvatski ustaški logor Jasenovac, zapravo sistem logora, bio je najveća "fabrika smrti" na Jugoistoku Evrope, neretko nazivana "balkanski Aušvic". Bio je to sabirni, radni, kažnjenički i zarobljenički logor.
U proboj je iz logora tog 22. aprila 1945. godine, krenulo oko 600 od 1.073 koliko je tada preostalo logoraša u logoru Ciglana u Jasenovcu. Tog dana, ili prethodne večeri, pošto je postalo nesumnjivo da ih očekuje neizbežna smrt, deo logoraša se odlučuje na proboj.
Od 600 koliko je krenulo u proboj, preživelo ih je najviše 117. Istog dana u beg su krenuli i zatočenici drugog dela logora, Kožare. Od njih 147 koliko je krenulo u proboj, preživelo je svega 11.
Predvodnik proboja iz Ciglane bio je Ante Bakotić, inače zarobljeni partizan. Ni on međutim nije uspeo da se dočepa slobode, poginuo je tokom bega.
Proleća 1945. marta i aprila, sporovođena je sistematska likvidacija logora. Saveznička avijacija bombardovala je inače logorski kompleks tokom tog proleća u više navrata, i pojedini objekati su uništeni.
Uprava, na čijem čelu se nalazio Vjekoslav Maks Luburić, zapovednik tzv. ustaške obrane, naredila je zatim da se pobiju svi zatočenici, a logor minira, kako bi bili uklonjeni tragovi sistematskog zločina. Likvidarni su zatočenici, uništavana arhivska građa, sva dokumetacija, objekti, sve ono što bi moglo biti svedočanstvo, pokazatelj, dokaz, šta se na prostoru koncentracionog logora događalo.
Dok je deo ustaškog osoblja minirao objekte, drugi su palili barake i dokumetaciju, ostali su ubijali zatočenike, kako ne bi bilo živih svedoka. Oni koji su poslednjem periodu pristizali u logor nisu ni uvođeni nego su odmah po prispeću ubijani, uglavnom na Savi.
Do 22. aprila 1945. godine u Jasenovcu je preostalo svega 1.220 zatočenika. Dan uoči proboja, 21. aprila, ustaše su likvidirale ostatke ženskog logora. Tada su ubijene i poslednje zatočenice, njih oko 80.
Pošto je još 1.073 zatocenika bilo zatvoreno u zgradi Ciglane, delu logorskog kompleksa, bilo je nesumnjivo da će ubrzo i oni biti pobijeni. Preostalim logorašima postalo je jasno šta ih očekuje, pa se odlučuju na proboj po svaku cenu. Tako se prvobitno desetak zatočenika dogovoralo da krenu u beg.
Odlučeno je da se na svakom od četiri izlaza smesti po desetak čvrsto opredeljenih za proboj. Obezbedli su nešto alata, čekiće, letve, cigle. Dogovor je bio da će paralelno, istovremeno, provaliti na sva četiri izlaza, kako bi potom jurišali ka izlazu uz logora. Usaglašeno je ko napada kapiju i drugo. Na dogovoreni uzvik Ante Bakotića "Napred drugovi!" oko 10 sati, tog prepodneva, proboj je započeo.
Pošto su prethodno zamandaljeni ulazi i prozori probijeni usledio je juriš ka približno 150 metara udaljenoj kapiji logora.
Oko 460 potpuno onemoćalih, bolesnih ili starih, nije ni pokušavalo proboj, preostalih 600 krenuli su na juriš.
Uspelo im je i da likvidiraju pojedine ustaške stražare. Logoraš Mile Ristić je čak uspeo da otme jedan mitraljez, dok je Edo Šajer presekao telefonske provodnike, što je u izvesnoj meri otežalo komunikaciju ustaške uprave.
U prvom trenutku zatočenicima je malo pogodovala činjenica da je 22. april bio tmuran, kišovit dan, pa se deo logorske straže sklonio od padavina. Tako da je postojao izvesni efekat iznenađenja, ali ne zadugo.
Preživeo je svega 117 logoraša, od 600 koliko je učestvovalo u proboju iz Ciglane. Stradali su tokom proboja, kao i u nabujaloj Savi, još uvek hladnoj u to doba godine, ili su ih ustaške potere stigle u blizini logorskog kompleksa. Preostalih 470, koji se nisu osećali sposobnim da učestvuju u proboju, pobijeni su svi do jednog.
U delu logora Kožare, grupa zatočenika paralelno je planirala proboj, bez ikakve veze sa grupom iz Ciglane. Oni su proboj započeli istog dana, 22. aprila, oko 20. časova uveče. Napali su logorsku stražu, presekli žicu, čak i zapalili radionice i magacine.
Potera ustaša trajala je međutim tokom čitave noći. Preživelo ih je od 176, odnosno 147 koliko je krenulo u proboj, svega 11.
Već sutradan, 23. aprila, logorska uprava i posade, kompletno ustaško osoblje, napustili su kompleks logora Jasenovac.
Bio je to jedini koncentracijski logor u Drugom svetskom ratu u kojem su ljudi sistematski, planski uništavani, bez konkretnog učešća Nemaca. Šta više, stepenom bestijalnosti, metodama iživljavanja i ubijanja hrvatske ustaše su uveliko prevazišle njihove nemačke nacističke uzore.
Čak i pojedinci iz sastava nemačkog okupacionog aparata užasavali su se bestijalnosti hrvatskih ustaša, kao Glez fon Horstenau.
Jasenovačka fabrika smrti radila je od avgusta 1941. do aprila 1945. punih 1.337 dana.
Bio je to kompleks logora ukupne površine oko 240 km kvadratnih. Sastavno deo su bili i poseban ženski logor Stara Gradiška, logori za decu Sisak, Jastrebarsko, Gornja Rijeka. Mada je žena i dece bilo i u samom Jasenovcu.
Za razliku od nemačkog "industrijskog" sistema ubijenja gasnim komorama, hrvatske ustaše ubijale su svojim rukama, počev od korišćenja vatrenog oružja, pa do kama, maljeva, sekira, izgladnjivanjem, žeđu, i svakovrsnim drugim nepojmljivim iživljavanjima.
Po okupaciji i rasparčavanju Kraljevine Jugoslavije, pošto je okupator obrazovao takozvanu NDH, usledili su rasni zakoni, po nacističkim uzorima. Prvo je već 17. aprila donesena tzv "Zakonska odredba za obranu naroda i države" koja je odmah podrazumevala smrtnu kaznu. Potom su 30. aprila donesene odredbe "O rasnoj pripadnosti" i o "Zaštiti arijevske krvi i časti hrvatskoga naroda".
Usledila su hapšenja svih onih koji se, ma u kom smislu, nisu uklapali u ustašku viziju, što je ubrzo dobilo masovne razmere.
Prve žrtve bili su Jevreji, i oni su u Jasenovcu preovlađivali tokom 1941. Negde na prelazu u narednu 1942. većina zatočenika postaju Srbi, kojima je u NDH bilo namenjeno iskorenjivanje, uništenje, kao i Jevrejima.
Sistematski su u logor odvođeni civili, neželjeno stanovništvo, prečesto sasvim mirni građani koji nikakve veze ni sa politikom ni sa ustanicima nisu imali, ali su pripadali, po ustaškim nazorima, etničkim grupama koje je trebalo odstraniti.
Iako se po pravilu isticalo da su vodeće žrtve bili komunisti, to je samo delimična istina. Ustaše su prvobitno sistematski uništavale pre svega one koji su imali sklonost ka jugoslovenstvu, ma u kom vidu. Otuda su među Hrvatima prve žrtve bili upravo jugoslovenski opredeljeni.
Potom su sistematski uništavani svi oni koji su se ma u kom vidu suprotstavili NDH, ili se pretpostavljalo da je tako nešto verovatno. Otuda potom u logorskom sistemu preovlađuju ustanici, partizani, uz mnoštvo naroda, civila, koji su smatrani njihovim pomagačima ili su se prosto našli na udaru u sklopu ustaških akcija, kao narod sa Kozare. Bili su to ogromnom većinom Srbi.
Ustaše su u Jasenovac dovele čak i pojedine istaknute pripadnike međuratne Hrvatske seljačke stranke, među njima i njenog čelnika Vlatka Mačeka, koji je istina i tokom boravka u logoru imao povlašćen status. Maček je inače aprila 1941. podržao proglašenje tzv NDH. Ali pojedini pravci HSS su pobijeni. Delom zato što su smatrani sklonim Jugoslaviji, a isto tako zato što su doživljavani kao potencijalna politička konkurencija.
Jasenovac je osnovan sredinom avgusta 1941. a prvi zatočenici su dovedeni već nedelju dana potom, uglavnom iz prethodno postojećih logora, kao Pag, Jadovno, Gospić, Danica kod Koprivnice.
Kompleks logora je oblikovan do februara 1942. Sačinjavalo ga je pet glavnih i nekoliko manjih logora i niz stratišta, mesta na kojima su ubijani zatočenici. Bili su to: Logor I Bročice, Logor II Krapje, Logor III Ciglana, Logor IV Kožara, Logor V Stara Gradiška, Logor VI Mlaka. Glavna stratišta, mesta masovnih likvidacija, bili su: Gradina na suprotnoj strani Save, Jablanac, Uštice, Mlaka, krečana u Dubici, kao i Granik na Savi. Ceo logorski sitem nalazio se pod komandom ustaške nadzorne službe, njenog Ureda III.
Sporovi o broju žrtva logora Jasenovac nisu okončani.
Nekakva "Komisija za istraživanje žrtava Drugog svjetskog rata i poraća" Hrvatskog sabora, tako je 1999. objavila da je našla da je u Jasenovcu bilo ukupno 2.238 žrtava. Prema anketi koja je sprovođena u Jugoslaviji 1964. evidentirano je oko 80.000 žrtava Jasenovca. Prema nalazima "Spomen područja Jasenovac" popisano je, poimence, 83.145 žrtava. To međutim ne može biti konačna cifra. Po tom popisu, među žrtvama je bilo 47.627 Srba, 16.173 Roma, 13.116 Jevreja, 4.255 Hrvata, 1.128 Muslimana.
Centar Simon Vizental smatra da je je najniža cifra žrtva 85.000. Holokaust memorijalni Muzej iz SAD drži da je žrtva bilo do 99.000. Poratna državna "Komisija za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača" zaključila je da je u sistemu logora Jasenovac bilo ukupno između 500.000 i 600.000 žrtava.
Logoraši su inače i pre proboja 22. aprila 1945. spremali kolektivni beg. Tokom leta 1944. otkrivena je jedna takva organizacija. Organizatori su bili zatočeni pripadnici NOP, i trebalo je da proboj usledi paralelno sa napadom partizanskih jedinica na Bosansku Dubicu. Verovalo se da bi se ustaše koncentrisale na odbranu Dubice pa bi beg iz Jasenovca bio olakšan. Ustaše su, međutim, doznale šta se sprema pa su usledile teške represalije i planirani beg je onemogućen.