Veliko čišćenje u Parizu, prisutan i Makron
PARIZ: Dan posle najgorih nereda u centru Pariza u proteklih pola veka, radnici danas uklanjaju ostatke zapaljenih automobila, zamenjuju razbijene izloge luksuznih prodavnica i čiste Trijumfalnu kapiju unakaženu grafitima, čemu je prisustvovao i francuski predsednik Emanuel Makron.
Makron je danas održao hitan sastanak sa premijerom i ministrima unutrašnjih poslova i ekologije, obećavši da će oni koji su odgovorni za nasilje i štete, platiti za svoje postupke, prenosi AP.
Trijumfalnu kapiju obišao je svega nekoliko sati nakon što se vratio sa samita G20 u Buenos Ajresu, a jutros se uputio i u obližnju aveniju gde su demonstranti u žutim prslucima juče palili automobile, razbijali prozore, pljačkali prodavnice i tukli policajce.
Predsednik se u centru Pariza danas, takođe, sastao sa vatrogascima, policajcima i vlasnicima restorana.
Suočena s neredima širom zemlje, francuska vlada je saopštila da će razmotriti i mogućnost vođenja vanredne situacije.
Tokom jučerašnjih protesta "žutih prsluka" zbog povećanja cena goriva i poreza, koji su prerasli u nasilje i nerede uz učešće izgrednika, više od 400 ljudi je uhapšeno, a više od 100 povređeno, među kojima više od 20 policajaca, što je šokiralo kako Parižane, tako i turiste.
U podnožju Trijumfalne kapije, policija je danas zabranila pristup prolaznicima dok su radnici čistili ovaj spomenik iz 19. veka od grafita, pretežno usmerenih protiv Makrona, među kojima ima i nekih koji podstiču anarhistička osećanja kao što je "Zbacimo buržoaziju".
Zvaničnik iz pariske gradske skupštine, koji nadzire čišćenje, kaže da u poslednjih 20 godina, koliko radi na pariskim spomenicima, ovako nešto nije video, a takođe je upozorio da bi Trijumfalna kapija mogla biti trajno oštećena ako radnici budu morali da skidaju kamen sa luka kako bi ga očistili.
Postoje znaci da su neki od najžešćih izgrednika u jučerašnjim protestima pripadnici anarhističkih i antikapitalističkih porketa, jer su među oštećenim i opljačkanim objektima i banke, osiguravajuće kompanije, luksuzne privatne kuće, kao i kafići i luksuzni butici.
Protesti, koji su održani treću subotu zaredom, odnose danak i kad je o ekonomiji reč, s obzirom na to da danas bulevari, koji su obično puni turista i kupaca uoči Božića, više liče na borbene zone dok se u vazduhu još osećaju suzavac i dim.
Mnogi procenjuju da će pariski hoteli i prodavnice odeće izgubiti milione.