Veber: Promenama do Evrope sa više demokratije
BRISEL: Lider Evropske narodne partije (EPP) u Evropskom parlamentu Manfred Veber založio se za promene odnosa Parlamenta i Saveta Evrope koje bi donele više demokratije u Evropskoj uniji.
U autorskom tekstu za portal Politiko, on je naveo da bi, pre svega, Evropski parlament trebalo da insistira na stvarnom pravu zakonodavne inicijative kakvo uživaju svi nacionalni parlamenti.
To ne mora da iziskuje izmene Sporazuma, već samo da novoizabrani predsednik Evropske komisije bude saglasan da sprovede svaku odluku donetu većinom glasova u Parlamentu. EPP će se potruditi da se okvirni sporazum između Evropskog parlamenta i Evropske komisije ažurira prema tome, napisao je Veber.
Parlament bi, prema njegovim rečima, trebalo da utvrdi zakonodavnu agendu Evropske komisije, a njegov mandat mora biti određen prioritetima oko koji su saglasne proevropske političke snage parlamenta.
Želimo da modifikujemo način na koji sarađujemo sa Evropskom komisijom kako bi ona postala više politička. Svake godine Evropski parlament i Evropska komisija trebalo bi da se, na osnovu razgovora sa glavnim grupama Evropskog parlamenta, dogovore o konkretnim projektima na koje će se fokusirati Evropska komisija. Projekti bi trebalo da odražavaju prioritete konstruktivnih snaga u Evropskom parlamentu, smatra Veber.
Sledeće što treba učiniti jeste da Parlament mora da ojača svoja ovlašćenja za kontrolu i istragu, kao i da obezbedi da nadgleda ne samo rad Komisije, već i projekte koje nacionalne vlade preduzimaju koristeći sredstva EU.
Trenutno ne samo Evropska komisija već i Savet blokiraju promene u ovom smeru. Pregovaraćemo sa Savetom i koristićemo sva pravna sredstva koja nam stoje na raspolaganju da Savet promeni svoj stav u vezi s tim, dodaje Veber.
On preporučuje i da se izvrši pritisak na novu Komisiju da ukloni birokratske prepreke da bi iskristalisale inicijative koje najbolje mogu da budu sprovedene na evropskom nivou.
Moramo da se suprotstavimo lažnim pričama nekih nacionalnih vlada da je Evropa kriva za sve što kod kuće pođe po zlu. Stoga EPP u potpunosti podržava najavu predsednice Komisije Ursule von der Lajen o principu "jedan upada, drugi ispada" za novo zakonodavstvo, napisao je Veber.
On ističe da je vreme da se uspostavi obavezujući postupak kojim će se određivati kako Parlament i Savet biraju sledećeg predsednika Evropske komisije, uzimajući u obzir rezultate sledećih evropskih izbora 2024.
EPP grupa, kaže, namerava da ovu tačku postavi veoma visoko na dnevni redi planirane konferencije o budućnosti Evrope.
Ocenio je da svaki sistem može da se poboljša i napomenuo da Evropska unija ima savršeno preimućstvo kojim to može da postigne, a to je parlament koji neposredno biraju evropski građani.
Veber naglašava da je demokratski mandat parlamenta nesumnjiv i izneo podatak da je na poslednjim izborima za Evropski parlament glasalo više od 200 miliona ljudi, što je skoro 50 odsto više nego na poslednjim predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Ipak, prema njegovim rečima, ima mnogo onih u Briselu i drugim evropskim prestonicama koji više vole da donose odluke na osnovu dogovora u sporednim sobama u kojima će neposredni izbor birača postati žrtva ličnih igara moći.
Evropski građani zaslužuju šansu da odaberu šefa izvršne vlasti - a ne da liderstvo određuju tajnim igrama moći iza zatvorenih vrata, istakao je Veber.