Stoltenberg: Ugovor s Crnom Gorom važan za stabilnost Balkana
BRISEL: Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je danas da potpisivanje pristupnog ugovora o ulasku
Crne Gore u NATO predstavlja istorijski dan, te da je to važno ne samo za Crnu Goru i NATO već i za stabilnost na Zapadnom Balkanu.
U sedištu NATO u Briselu nalazi se i delegacija Crne Gore na čelu sa premijerom Milom Đukanovićem, koji bi oko 14 časova na zajedničkom sastanku sa ministrima spoljnih poslova zemalja članica Severnoatlantskog saveza, trebalo da potpiše pristupni ugovor.
Stoltenberg je, inače, pred dvodnevni sastanak ministra spoljnih poslova zemalja Severnoatalntske alijanse, rekao i da ugovor o ulasku Crne Gore u zapadni vojni savez predstavlja "signal da vrata NATO ostaju otvorena" i za druge zemlje.
Osim, Crne Gore, koja danas popisuje pristupni ugovor, na ispunjavanju uslova za ulazak u NATO rade i BiH, Makedonija i Gruzija.
Iz Severnoatantskog saveza poručuju da je dobrodošla svaka evropska zemlja koja je u moe da pokae "privrenost, preuzme obaveze koje proističu iz članstva i time doprinese bezbednosti Evro Atlanskog područja".
Istovremeno, u sedištu NATO u Briselu naglašavaju da dalje širenje Alijanse ne predstavlja pretnju ni za jednu zemlju.
"Cilj jeste promocija saradnje i stabilnosti, kao i izgradnja Evrope celovite i slobodne, ujedinjene u miru, demokratiji i zajedničkim vrednostima", zvanična je poruka Severnoatlantske alijanse.
Od formiranja 1949. godine članstvo NATO je sa 12 poraslo na trenutnih 28 zemalja i to kroz šest rundi proširenja. Danas potpisani pristupni ugovor Crne Gore trebalo bi da ratifikuje svih 28 članica NATO čime bi Crna Gora postala 29 članica Severnoatlantskog saveza. Procena je da bi proces ratifikacije mogao da traje i do godinu i po dana.
(Tanjug)
Stoltenberg i Đukanović: Crna Gora u NATO - dobro za region
Posle potpisivanja pristupnog protokola sa Crnom Gorom, generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg poručuje da će Severnoatalntska alijansa nastaviti da bude fokusirana na Zapadni Balkan jer je taj region važan za NATO, dok je premijer Crne Gore Milo Đukanović uveren da će skoro članstvo uticati na jačanje stabilnosti i bezbednosti u našem regionu.
Potpisivanje pristupnog protokola Crne Gore za članstvo u NATO ocenjen je u sedištu Alijanse u Briselu kao istorijski dan, važan kako za Crnu Goru i NATO tako i za stabilnost regiona Zapadnog Balkana, a Stoltenberg je poručio da je NATO doprineo da se od regiona pogođenog konfliktima, nasiljem i ratom dođe do stabilnog Balkana:
"Konstantno gledamo kako da doprinesemo stabinosti regiona. Severnoatlantska alijansa je važan istrument za tako nešto. Hrvatska, Slovenija i Albanija su već u punopravnom članstvu, a sad sledi i Crna Gora. NATO će nastaviti da bude fokusiran na Zapadni Balkan i Zapadni Balkan nama ostaje važan", izjavio je Stoltenberg.
Današnjim potpisivanjem pristupnog protokola sa Alijansom, Crna Gora ulazi u proces ratifikacije sporazuma o članstvu, a premijer Crne Gore Milo Đukanović očekuje da će parlamenti zemalja članica Alijanse što pre ratifikovati ovaj sporzum kako bi Crna Gora već sredinom sledeće godine mogla da postane i punopravna članica NATO.
Članstvo Crne Gore u NATO, prema Đukanovićevim rečima imaće širu geopolitičku dimenziju i dalje pozitivne domete:
"Približavanje Crne Gore Alijansi i njeno skoro članstvo uticaće na jačanje stabilnosti i bezbednosti u našem regionu, ali i u širem okruženju. Naši susedi dobiće još jednog prijatelja u Alijansi, a NATO promotera svojih vrednosti na istorijski zapuštenom prostoru Zapadnog Balkana, poručio je Đukanović.
On je zahvalio svojim susedima koji su, kako je naglasio, bez obzira na svoje opredeljenje kada je u pitanju intenzitet integracija u evroatlantske strukture, razumeli i podržali Crnu Goru na njenum putu ka članstvu u NATO:
"Nažalost, svedoci smo da je naš region zaostali region evropske civilizacije i da je potrebno uložiti dodatne napore da se stabilizuje ekonomski i da se demokratski razvije. Naše uvrenje je da se upravo poslednjih godina povlače dobri potezi u tom pravcu", ocenio je Đukanović.
Kako je primetio, integracija je drugo ime za stabinost Zapadnog Balkana, a ona se, tvrdi, današnjim potpisivanje protokola o pristupanju Crne Gore NATO nastavllja, što bi trebalo da bude i ohrabrenje za sve druge zemlje regiona.
U sedištu NATO u Briselu ocenjeno je da današnje potpisivanje pristupnog protokola sa Crnom Gorom nije kraj puta za Crnu Goru već početak novog bezbednosnog poglavlja u istoriji te zemlje.
Članstvu u NATO, prema rečima Stoltenberga, omogućiće Crnoj Gori da osigura dugoročnu stabilnost, suverenitet i bezbednost, a Podgorici doneti mesto za stolom na sastancima Alijanse i mogućnost da oblikuje NATO politiku.
Za Crnu Goru današnje potpisivanje protokola o pristupanju Alijansi ima i posebnu simboliku, jer korespondira sa proslavom desetogodišnjice obnove nezavisnosti.
"To je za nas najbolja potvrda da smo 21. maja 2006. hrabro i promišljeno zakoračili pravim putem. Danas možemo biti ponosni na postignute rezultate. Crna Gora je za 10 godina došla samo na korak do članstva u NATO i na poodmaklom putu ka EU", poručio je Milo Đukanović.
On je obećao je da će njegova zemlja nastaviti reforme, posebno u oblasti vladavnine prava, u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
O tome da li će se organizovari referendum u Crnoj Gori o ulasku u NATO odlučivaće posle oktobarskih izbora, novi saziv crnogorskog paramenta, poručio je Đukanović, uz opasku da u ovom trenutku ne treba licitirati sa tim kakva će ta odluka biti.
"Ono što sam uvek do sad govorio, nikada ne bih bez potrebe organizovao referendume i zaklanjao se iza volje građana, naprotiv preuzeo bih odgovornost za donošenje odluka koje su nam date kao mogućnost našim Ustavom", rekao je Đukanović.
Parlament će odluku doneti nakon što Protokol ratifikuju parlamenti svih članica NATO, dodao je Đukanović, koji je rekao da je ubeđen da bi većina građana u ovom trenutku podržala odluku o pristupanju Crne Gore NATO-u.
(Tanjug)