Sever Danske u karantinu zbog mutirane korone
KOPENHAGEN: U regionu na severu Danske uvedene su mere karantina, nakon što su među kunama uzgajanim radi krzna potvrđeni slučajevi zaraze mutiranim oblikom korona virusa, prenosi AP.
Premijer Danske Mete Frederiksen je rekao da je cilj mera da se spreči širenje zaraze, a potez je usledio dva dana nakon što je vlada naredila odstrel 15 miliona kuna koje se radi krzna uzgajaju na 1.139 farmi u Danskoj.
Karantin je uveden u sedam opština na severu Danske u kojima živi oko 280.000 ljudi.
Granice regiona su zatvorene, javni saobraćaj ukinut, a sportske i kulturne aktivnosti i događaji suspendovani.
Restoranima će od sutra biti zabranjeno da rade, dok će učenici petog i viših razreda preći na onlajn nastavu od ponedeljka.
U druge opštine moći će da odlaze samo osobe koje obavljaju neko od ključnih zanimanja, kao što su policijski službenici, lekari i razni zvaničnici.
Na građane u regionu je apelovano da se testiraju, a mutirana verzija korona virusa potvrđena je kod 12 osoba - 11 na severu Danske i jedne koja živi na zapadu zemlje.
Danska je prošlog meseca otpočela sa odstrelom miliona kuna na severu zemlje, nakon što su na tamošnjim farmama potvrđeni slučajevi kovid-19.
Virus je registrovan na najmanje 216 farmi kuna u Danskoj od 1.139 koliko ih ukupno ima.
Korona virus konstantno mutira, a još uvek ne postoje dokazi da mutacije predstavljaju povećanu opasnost za ljude.
Danska je najveći svetski izvoznik krzna kuna na svetu, koje uglavnom odlazi u Kinu i Hongkong.
ŽENEVA: Svetska zdravstvena organizacija (SZO) izrazila je zabrinutost zbog bioloških rizika u Danskoj gde se, zbog masovnog širenja korona virusa među kanadskim kunama, sprovodi masovna eksterminacija tih životinja.
Rukovodilac sektora za tehnička pitanja pri SZO Marija van Kerkhove izrazila je zabrinutost zbog prenošenja korona virusa sa kandskih kuna na ljude i ukazala da je taj rizik znatno manji kod drugih životinjskih vrsta.
"Radimo sa našim regionalnim centrima. Tamo gde ima uzgajališta kandskih kuna, nastojimo da obezbedimo biološki bezbedan proces eksterminacije i sprečimo da se zaraza prenosi sa životinja na ljude", izjavila je Marija van Kerkhove, preneo Rojters.