Samo 130 migranata želi da se vrati kući
BANJALUKA: Od 6.000 migranata, koliko ih je trenutno u BiH, svega 130 njih želi da se vrati u zemlju iz koje dolazi, rekao je direktor Službe za poslove sa strancima Slobodan Ujić.
Ujić je za banjalučki Glas Srpske naveo da se poslednjih dana ne povećava broj ulazaka migranata u BiH.
"Trenutno su u BiH u privremeno prihvatnim centrima 6.002 migranta. Broj ulazaka je na nivou od pre 20 dana", rekao je Ujić.
On kaže da je za osam dana juna u BiH ušlo oko 350 migranata, uz napomenu da zbog pandemije ne može da upoređuje ove podatke sa ranijim periodom.
"Svakako je migranata u istom periodu lani bilo mnogo više i dnevno je bilo oko 150 ulazaka u BiH”, rekao je Ujić.
Kada je reč o daljim planovima u vezi sa pitanjem rešavanja migrantske krize u BiH, Ujić je rekao da o tome treba da se izjasne vlade entiteta i Savet ministara BiH, te naglasio da će Služba za poslove sa strancima nastaviti da radi posao iz svoje nadležnosti sa ograničenim ljudskim i materijalno-tehničkim resursima.
Istakao je da je ta služba imala odličnu saradnju na dnevnom nivou sa dosadašnjim ministrom bezbednosti Fahrudinom Radončićem, koji je podneo ostavku na tu funkciju, kao i da je podržavala njegove stavove u vezi sa rešavanjem problema sa migrantskom krizom.
Govoreći o migrantskom kampu u selu Lipa, nadomak Bosanskog Petrovca, Ujić je naveo da je Služba za poslove sa strancima iz medija upoznata o tome da se pravi kamp na toj lokaciji, da nije učestvovala u njegovom formiranju, kao i da ne zna čije je to zemljište.
Problem sa migrantskom krizom u BiH je daleko dublji problem nego što izgleda, ukazala je danas predsednika Republike Srpske Željka Cvijanović.
Cvijanović kaže da su upozorenja bivšeg ministra bezbednosti u Savetu ministara BiH Fahrudina Radončića, koji je podneo ostavku, da Stranka demokratske akcije Bakira Izetbegovića neće da sarađuje u vezi sa migrantima je ozbiljno pitanje.
"Umesto da ta stranka (SDA) pokloni poverenje svom ministru koji ukazuje na određene neregularnosti, oni poklanjaju poverenje nekoj državi koja neće da pošalje povratnu informaciju o njihovim državljanima koji su došli kao migranti u BiH. Neće da kažu ko su oni, da li su bezbednosno rizični, da li su učestvovali u terorističkim napadima ili u nekim vojnim akcijama", navela je Cvijanovićeva.
Kaže da razume zašto je Radončić podneo ostavku.
Ističe da je on ukazao na veoma ozbiljnu stvar, a to je da u BiH ulaze migranti i da nema saradnje sa njihovim matičnim državama u vezi sa utvrđivanjem identiteta.
"Ovo nije humanitarna priča već ozbiljan problem o kojem, ponovo, ove razne diplomate koje rade u BiH žmure na jedno oko. Zašto to rade? Pričaju nam kako treba da budemo solidarni i primimo migrante u Republiku Srpsku. Ako su bezopasni, pa što ih oni ne prime u svoje države? Imaju bolje službe, bolju ekonomsku i socijalnu sliku. Šta je problem", upitala je Cvijanovićeva.
Ponovila je da nema smeštanja migranata na teritoriji Republike Srpske.
Za "EuroBlic" Cvijanovićeva je rekla da se od institucija na nivou BiH traži apsolutna ozbiljnost u smislu provere identiteta, utvrđivanja bezbednosne istorije i svega drugog što je u vezi sa svakim licem koje dolazi u BiH.