Pregovori nastavljeni u Astani bez prisustva opozicije
oružanih pobunjeničkih grupa, ostavljajući malo nade u napredak ka okončanju sukoba, prenosi Fena.
Razgovori, uz sponzorstvo sirijskih saveznika Rusije i Irana i pobunjeničke pristalice Turske, usledili su nakon što su se još jedni diplomatski napori na okončanju krvoprolića pokazali besplodnim.
Režimski pregovarač Bašar al-Džafari, sirijski ambasador u UN-u, osudio je odluku pobunjenika da ignorišu razgovore ali je insistirao da se napredak još može ostvariti u njihovom odsustvu.
Nestrpljivi smo da osiguramo uspeh razgovora u Astani, bez obzira prisustvuju li im oružane grupe. To što se nisu pojavili pokazuje nemoral njihove politike - navela je sirijska državna novinska agencija Sana Džafarijevu izjavu.
Više od 320.000 ljudi ubijeno je, a milioni su prisiljeni da napuste svoje domove otkako je sukob izbio sa protestima protiv vladavine predsjednika Bašara al-Asada.
Džafari je naveo da je režimska delegacija došla u Astanu prvenstveno kako bi se sastala s predstavnicima Rusije i Irana, a ne s oružanim grupama i dodao da će strane raspravljati o "razdvajanju opozicije od terorista", navodi Sana.
Portparol sirijskih pobunjenika izjavio je u ponedeljak da delegacija oružane opozicije izbegava razgovore u Astani zbog "neispunjenih obećanja režima povezanih s prekidom neprijateljstava".
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je novinarima u utorak da su razgovori u Astani "s vremena na vrieme istinski zakomplikovani razlikama u pristupima strana".
Novi krug pregovora u Ženevi koji treba da počne 23. marta biće usmeren na vladavinu, ustav, izbore, borbu protiv terorizma i eventualnu obnovu, saopštio je mirovni posrednik UN-a za Siriju Stafan de Mistura.
(Tanjug)