Masovni protesti, uhapšena i žena predsednika Albanije
TIRANA: Albanska policija uhapsila je 37 aktivista i pripadnika opozicije koji su protestovali danas zbog rušenja zgrade Narodnog pozorišta u Tirani, navodeći da su masovna okupljanja i dalje zabranjena zbog epidemije korona virusa.
Pozorište je srušeno u ranim jutarnjim satima, uprkos protivljenju umetnika i građana koji su se zalagali za renoviranje pozorišta koje su izgradili Italijani tokom okupacije Albanije u Drugom svetskom ratu.
U sukobu policije i demonstranata povređena su dvojica policajaca, a nakratko je bila uhapšena i supruga albanskog predsednika Iljira Mete Monika Krijemandi, inače lider male opozicione stranke Socijalistički pokret za integracije, kao i jedan novinar, prenosi AP.
Ona je kasnije oslobođena, a do sukoba je došlo kada je policija počela da gura demonstrante i predstavnike opozicije dalje od zgrade pozorišta, koja se inače nalazi u centru grada.
Učesnici su pokušali da probiju policijski kordon pri cemu su uzvikivali "Dole diktatura".
Albanski predsednik Iljir Meta nazvao je odluku premnijera Edija Rame da sruši pozorište "ustavnim, pravnim i moralnim zločinom".
"Pre nekoliko sati, na vrhuncu tame, mafija je naredila rušenje ne samo jednog od najugroženijih spomenika u Evropi već i iluziju da u Albaniji postoji vladavina prava", rekao je Meta, prenosi albanski portal Albanija dejli njuz.
Premijer Edi Rama na svom Fejsbuku za proteste je rekao da oni "ne mogu da zaustave Tiranu".
Lider opozicione Demokratske stranke Ljulzim Baša pozvao je građane da obore vladu i počnu velike nacionalne proteste kako bi se "oslobodili bandita i velikog zla", ali i da poštuju higijenske propise, prenosi Gardijan.
EU je pozvala na smirivanje situacije u Albaniji gde se policija sukobila s demonstrantima tokom rušenja zgrade Narodnog pozorišta u Tirani.
"Od ranog jutra, s dubokom zabrinutošću pratimo razvoj situacije na terenu. Pozivamo sve strane da se uzdrže i izbegnu eskalciju situacije", navodi se u saopštenju Delegacije EU u Albaniji.
Delegacija EU na svom Tviter nalogu ocenjuje da je do rušenja Narodnog pozorišta u Tirani došlo uprkos pozivu Brisela na dijalog.
Pozorište je od svog osnivanja 1938. godine promenilo nekoliko imena - prvobitno se zvalo Savoj, tokom Drugog svetskog rata Pokretni teatar Kosova, nakon rata Narodno pozorište i na kraju Nacionalni teatar.
Predviđeno je da se na mestu pozorišta podignu tržni centar i stambeno naselje uz pomoć investitora iz Danske, prenosi Gardijan.
Novo pozorište biće izgrađeno na istom trgu i za taj projekat planirano je oko 30 miliona evra, međutim za sada se ne zna kada će izgradnja početi, prenosi AP.