Lavrov: Moskva očekuje da SAD ne nameću svoj razvojni model
NJUJORK: Moskva očekuje da će Vašington napustiti upotrebu sile i druge metode nametanja svog razvojnog modela drugima, izjavio je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov na Generalnoj debati 76. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.
On je rekao da Rusija podržava uzajamno priznavanje vakcina protiv kovida 19 koje se odobravaju na državnom nivou, preneo je TASS.
Što se tiče kontorle naoružanja, Lavrov je rekao da bi rešenje koje bi bilo prihvatljivo i za Rusiju i za SAD moglo da bude postignuto ako postoji dobra volja za to.
Velika očekivanja povezana su i sa izgledima rusko-američkog dijaloga o budućnosti kontrole naoružanja, o čijem početku je pregovarano na rusko-američkom samitu u Ženevi. Imajući dobru volju, sasvim je realno postići međusobno prihvatljiva rešenja, smatra on.
Prema njegovim rečima, predstojeći Samit demokratija, koji je inicirao Vašington, označiće korak ka podeli međunarodne zajednice na "nas" i "njih".
Inicijativa Sjedinjenih Američkih Država da se održi Samit demokratija je još jedan primer toga. Vašington će sigurno biti taj koji će izabrati učesnike događaja, polažući pravo da odlučuje koje zemlje ispunjavaju demokratske standarde. U stvari, inicijativa je u skladu sa duhom Hladnog rata, jer je to proglašavanje novog krstaškog rata protiv svih onih koji ne dele te ideje, naglasio je Lavrov.
On je kazao da Rusija poziva Saveta bezbednosti UN da se prilagodi realnosti policentričnog svetskog poretka, proširujući ga azijskim i latinoameričkim zemljama.
Međunarodno priznanje talibana se ne razmatra
Ruski ministar inostranih poslova poručio je da se trenutno ne razmatra međunarodno priznanje talibana.
Pitanje međunarodnog priznanja talibana u ovom trenutku nije na stolu, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare, prenosi Rojters.
On je govorio na marginama godišnjeg okupljanja svetskih lidera u Njujorku na Generalnoj skupštini UN, a njegovi komentari usledili su nakon što su talibani imenovali izaslanika UN, pri čemu je došlo do sukoba oko predstavljanja Avganistana u ovom međunarodnom telu.
Talibanske vlasti u Kabulu su obavestile UN da Avganistan više ne predstavlja dosadašnji predstavnik i da su oni odredili Suhaina Šahina, portparola organizacije u Dohi, za novog ambasadora pri UN.
Talibani su zatražili da se obrate svetskim liderima na Generalnoj skupštini UN u Njujorku, a ministar spoljnih poslova Amir Kan Mutak uputio je pismo UN sa tim zahtevom.
Sadašnji ambasador Avganistana u UN Gulam Isakzaj, koji predstavlja vladu koju su zbacili talibani, takođe je zatražio obnovu akreditacije u UN.
Rusija je član devetočlanog Odbora za akreditive UN, zajedno sa Kinom i SAD, koji će kasnije ove godine raspravljati o suprotstavljenim zahtevima za predstavljanje Avganistana u UN.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš je ranije poručio da je želja talibana za međunarodnim priznanjem jedina poluga koju druge zemlje mogu da iskoriste da ih pritisnu da sastave inkluzivnu vladu i da poštuju ljudska prava, posebno žena.