KRIZA OKO IRANA Ako išta pokušaju, patiće
VAŠINGTON: Ukoliko zvanični Teheran pokuša da uradi išta što liči na napad, mnogo će patiti, upozorio je američki predsednik Donald Tramp.
Obraćajući se juče novinarima u Ovalnom kabinetu Bele kuće, Tramp je, upitan o incidentu u kome su učestvovali saudijski tankeri kod obala UAE i sumnji da je u pitanju sabotaža, rekao da će biti velikih problema za Iran ako se išta desi, preneo je AP.
Zvaničnici zalivskih država opisali su incident nadomak obala Ujedinjenih Arapskih Emirata kao pokušaj sabotaže.
AP navodi da su detalji incidenta i dalje nepoznati.
Izvor agencije Rojters iz obaveštajnih krugova SAD kaže da je Iran glavni kandidat za izazivanje incidenta, jer, kako smatra, odgovara njihovom "modus operandiju".
"Ovo je to kako Iran radi. Stvar kakvu biste mogli da vidite da Iran izvodi", rekao je anonimni zvaničnik.
Ministar energetike Saudijske Arabije Halid el Falih rekao je juče da su dva saudijska naftna tankera u nedelju pretrpela "sabotažni napad" na obali Fudžejre, koja pripada Ujedinjenim Arapskim Emiratima, čime je dovedena u pitanje bezbednost snabdevanja sveta naftom.
Tramp se u Beloj kući sastao sa Orbanom
VAŠINGTON: Američki predsednik Donald Tramp sastao se juče u Beloj kući s premijerom Mađarske Viktorom Orbanom.
Kako navodi AP, i Tramp i Orban su prihvatili anti-imigracionu retoriku, a Orban se nada da će Tramp taj stav moći da pretvori u formiranje globalne alijanse.
Orban je već govorio o alijansi za mađarski državni radio, podsetivši da su Mađarska i SAD među retkim zemljama koje su se usprotivile Globalnom migracionom paktu Ujedinjenih nacija prošle godine.
Saudijsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su napadi kod obala UAE "opasne pretnje bezbednosti plovidbi i međunarodnoj sigurnosti", prenela je agencija Rojters.
Jedan od dva tankera bio je na putu da ukrca saudijsku sirovu naftu u luci Ras Tanura, da bi je posle isporučio kupcima državne naftne kompanije "Saudi Aramko" u SAD, rekao je Falih.
U napadu nije bilo povređenih ili curenja nafte, ali je izazvao značajno oštećenje na strukturi dva tankera, dodao je.
U nedelju, ministarstvo spoljnih poslova UAE saopštilo je da su četiri broda bili cilj "sabotaže" nedaleko od teritorijalnih voda UAE i da nije bilo žrtava.
VAŠINGTON: Na sastanku glavnih savetnika za bezbednost predsednika SAD Donalda Trampa koji je održan prošlog četvrtka, vršilac dužnosti ministra odbrane Patrik Šenahan predstavio je osveženi vojni plan koji predviđa slanje do 120.000 američkih vojnika na Bliski istok u slučaju da Iran napadne snage SAD ili ubrza rad na stvaranju nuklearnog oružja.
To je sinoć objavio "Njujork tajms" pozivajući se na neimenovane zvaničnike Trampove administracije.
Navodi se da su reviziju plana naredili pripadnici tvrde linije predsedničke administracije, na čelu s Džonom Boltonom, Trampovim savetnikom za nacionalnu bezbednost.
"Oni ne pozivaju na kopnenu invaziju na Iran, za koju bi bilo potrebno znatno više vojnika", kazali su zvaničnici američkom listu.
Navodi se da ovakav razvoj događaja ukazuje na to koliko je uticaj Boltona, kojeg "Njujork tajms" naziva jednim od najopasnijih "jastrebova" kada je u pitanju Iran, čije je težnje za ulazak u sukob s Teheranom nekadašnji američki predsednik Džordž Buš Mlađi ignorisao pre više od decenije, dok je bio u Beloj kući.
List navodi da uopšte ne može da se nasluti da li će Tramp, koji je nastojao da izvuče SAD iz Avganistana i Sirije, na kraju stvarno i poslati toliko pripadnika američkih trupa natraga na Bliski istok.
Navodi se da takođe da nije jasno da li je Tramp brifovan o predloženom broju vojnika ili drugim detaljima plana.
VAŠINGTON: Na sastanku glavnih savetnika za bezbednost predsednika SAD Donalda Trampa prošlog četvrtka, vršilac dužnosti ministra odbrane Patrik Šenahan predstavio je osveženi vojni plan koji predviđa slanje do 120.000 američkih vojnika na Bliski istok u slučaju da Iran napadne snage SAD ili ubrza rad na stvaranju nuklearnog oružja.
To je sinoć objavio "Njujork tajms" pozivajući se na neimenovane zvaničnike Trampove administracije.
List navodi da je predloženi obim snaga šokirao neke od zvaničnika koji su brifovani o ovome. Navodi se da bi 120.000 vojnika bilo slično broju pripadnika američkih trupa koji su poslate u invaziju na Irak 2003. godine.
"Slanje tako robusnih vazdušnih, kopnenih i pomorskih snaga pružilo bi Teheranu više meta za gađanje, a potencijalno i više razloga da to čini, čime bi se rizikovalo da se SAD upetljaju u dugotrajni sukob. Time bi se takođe poništile godine smanjivanja broja američkih vojnika na Bliskom istoku koje je počelo sa povlačenjem trupa iz Iraka 2011. godine koje je naredio predsednik Barak Obama", piše u tekstu "Njujork tajmsa".
Dnevnik navodi se da su reviziju plana naredili pripadnici tvrde linije predsedničke administracije, na čelu s Džonom Boltonom, Trampovim savetnikom za nacionalnu bezbednost.
"Oni ne pozivaju na kopnenu invaziju na Iran, za koju bi bilo potrebno znatno više vojnika", kazali su zvaničnici američkom listu.
Navodi se da ovakav razvoj događaja ukazuje na to koliko je uticaj Boltona, kojeg "Njujork tajms" naziva jednim od najopasnijih "jastrebova" kada je u pitanju Iran, čije je težnje za ulazak u sukob s Teheranom nekadašnji američki predsednik Džordž Buš Mlađi ignorisao pre više od decenije, dok je bio u Beloj kući.
List navodi da uopšte ne može da se nasluti da li će Tramp, koji je nastojao da izvuče SAD iz Avganistana i Sirije, na kraju stvarno i poslati toliko pripadnika američkih snaga natrag na Bliski istok.
Navodi se da takođe nije jasno da li je Tramp brifovan o predloženom broju vojnika ili drugim detaljima plana.
Podseća se da su novinari juče američkog predsednika pitali da li teži smenjivanju režima u Iranu.
"Videćemo šta će se desiti s Iranom. Ako oni išta učine, to će biti veoma velika greška", poručio je Tramp.
"Njujork tajms" navodi da postoje oštre razlike u Trampovoj administraciji po pitanju toga kako odgovoriti Iranu u trenutku narastanja napetosti u vezi s iranskom nuklearnom politikom i namerama te zemlje na području Bliskog istoka.
Navodi se da su pojedini visoki američki zvaničnici ocenili da planovi, čak iako su u preliminarnoj fazi, pokazuju koliko je Iran postao opasna pretnja, dok drugi, koji insistiraju na diplomatskom rešenju aktuelnih napetosti, tvrde da se tu sve svodi na taktiku zastrašivanja kako bi se Iran upozorio da se ne ponaša agresivno.