Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ivanić: RS neće priznati rezultate popisa stanovnistva u BiH

01.07.2016. 12:47 13:33
Piše:

BANJALUKA: Srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić poručio je danas u Banjaluci da Republika Srpska

 neće priznati rezultate popisa stanovništva u BiH iz 2013. jer se na njemu nalaze i osobe koje ne žive u toj državi, te dodao da je reč o gotovo 200.000 ljudi.

Ivanić je rekao da zato popis nije relevantan i tačan i da je njime samo dobijena iluzija da u BiH živi više ljudi.

"Popisom je trebalo uključiti sve građane u BiH, a ne one koji žive van zemlje. Dobili smo iluziju da imamo veći broj ljudi koji žive u BiH, a treba nam biti jasno da popis nije tačan i relevantan. Pretvorili smo u ga u nepotrebnu političku priču, a on je trebal da pokaže stvarno stanje. Apsurdne su izjave da se neko želi izbrisati gumicom kad nije puškom", izjavio je Ivanić.



Licemerno je, ocenio je, gurati svoje eksperte, direktore i zamenike da brane političke stavove.

 "Situacija u BiH jako je loša, a ja ću nastaviti da insistiram na priči o pritiscima Tužilaštva BiH oko popisa", rekao je Ivanić.

Podsetio je da je nudio  kompromise u dogovoru oko popisa, ali da kolege iz Federacije BiH na to nisu bile spremne, pogotovo Bakir Izetbegović, bošnjački član Predsedništva BiH i predsedavajući tog tela u ovom mandatu.



"Izetbegović nije želio kompromis, a danas svi trpimo posledice zbog toga i imamo lošu situaciju. Nadam se da ćemo se vratiti kompromosu i dogovorima, a ne preglasavanju, čemu ću se ja dok sam član Predsedništva uvek suprostavljati. Kada se nađemo u kriznoj situaciji, pred očima javnosti moramo prikazati rešenje Popis je bio interes svih i trebalo je poboljšati put prema EU, a Republika Srpska je učinila mnogo", kazao je Ivanić.

Poručio je da bošnjački deo Sarajeva mora zaustaviti priču o poželjnima i nepoželjnima.



 "RS je imala ključ kojim se moglo sprečiti objavljivanje podataka i ako je to tačno onda je to ogromna odgovornost", naveo je Ivanić i najavio mogućnost da Republika Srpska objavi svoje podatke o popisu, što bi, kako je rekao, bilo bolje od organizovanja novog.

 Osvrnuvši se na jučerašnju posetu Berlinu i susretu članova Predsedništva BiH sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, Ivanić je rekao da je Nemačka istinski posvećena BiH.



Impresivno je, kazao, videti koliko Merkleova poznaje prilike u BiH i koliko ima izbalansiran pristup.

"Nemačka je istinski posvećena pomoći BiH i razmotriće  finansijsku pomoć BiH, posebno poljoprivrednicima", rekao je Ivanić.

(Tanjug)

Piše:
Pošaljite komentar