I poslednja afrička zemlja, Lesoto, zahvaćena kovidom-19
VAŠINGTON: Broj zaraženih korona virusom u svetu, prema najnovijim podacima sajta Worldometers, prešao je 4.370.000, a i u poslednjoj afričkoj državi Lesoto, koja nije imala obolele od kovida-19, danas je zabeležen prvi slučaj.
U svetu je ukupno preminulo skoro 295.000 ljudi, a oporavilo se 1.623.027 pacijenata.
Po crnoj statistici i dalje prednjače SAD, gde je preminulo više od 80.000 osoba inficiranih virusom kovid-19, a zaraženo je 1.411.148 ljudi.
Najviše slučajeva u Evropi ima Španija - 271.095, sledi Rusija sa 242.271 i Velika Britanija sa 229.705 .
Najviše smrtnih slučajeva u Evropi imaju Velika Britanija sa 33.186 umrlih i Italija sa 30.911 preminulih.
I poslednja afrička država Lesoto, koja nije imala zaražene korona virusom, danas je zabeležila svoj prvi slučaj.
Virus je pronađen kod jedne od 81 testirane osobe koje su stigle prošle sedmice iz Saudijske Arabije i susedne Južne Afrike, saopštilo je Ministarstva zdravlja, a preneo Gardijan.
Pacijent je državljanin Lesotoa koji je studirao u Saudijskoj Arabiji.
U Evropi planovi o ukidanju graničnih kontorla variraju od zemlje do zemlje.
Španske vlasti planiraju da granice ostanu zatvorene za većinu putnika iz inostranstva do jula kako bi izbegle pojavu drugog talasa korona virusa, izjavila su dva neimenovana izvora iz Ministarstva spoljnih poslova.
U isto vreme, ministarka turizma Austrije Elizabet Kestinger najavila je danas da će Nemačka ukinuti granične kontrole prema Austriji od 15. juna.
Nemačka kancelarka Angela Merkel upozorila je savezne države da ne ublažavaju mere prebrzo i time ugroze postignuto u borbi protiv virusa Kovid-19.
"Bilo bi deprimirajuće da ponovo moraju da se uvedu mere koje želimo da ostavimo za nama jer želimo previše u što kraćem roku", rekla je Merkel poslanicima Bundestaga.
U Turskoj je od danas u sklopu ublažavanja mera donetih radi sprečavanja širenja korona virusa deci do 14 godina dozvoljeno da napuštaju domove, prvi put posle 40 dana, zbog čega su parkovi u toj zemlji prepuni dece.
Deci je dozvoljeno da napuištaju kuće u periodu između 11.00 i 15.00 časova, dok će mladi starosti između 15 i 20 godina moći da napuštaju domove nekoliko sati u petak.
Otvaranjem vrtića i osnovnih škola, Danska je još 15. aprila ušla u prvu fazu postupne normalizacije života tokom pandemije Kovida-19, a javni prevoz je reaktiviran samo dan kasnije, uporedo sa nekim manjim radnjama kao što su frizerski saloni i auto-škole.
Sudovi su otvoreni 20. aprila, a danski Institut za prevenciju i borbu protiv infektivnih bolesti je potom saopštio da nema porasta broja zaraženih.
Druga faza normalizacije usledila je 11. maja kada su ponovo počeli da rade tržni centri, a 18. maja bi trebalo da budu otvoreni restorani i kafići, biblioteke, crkve i sportski tereni.