EK: Neće biti "normalno leto", ali nećemo ga ni propustiti
BRISEL: Evropska komisija usvojila je paket mera koji bi trebalo da obezbedi povratak turizma i putovanja ovoga leta.
Predloženo je fazno i koordinisano popuštanje restriktivnih mera koje se odnose na slobodu kretanja građana, a koji bi trebalo da budu zasnovane na proceni epidemiološke situacije, primeni mera za sprečavanje širenja virusa tokom celog putovanja kao i ekononomskim i društvenim faktorima koji bi u prvi plan stavili prelaske granica zbog aktivnosti u ključnim oblastima uključujući i lične razloge.
Neće ovo biti normalno leto, ali ako svi uredimo svoj deo posla nećemo ni morati da ostenemo kod kuća i da propustimo leto, kaže potpredsednica Evrospke komisije Margaret Vestager.
Komisija je u svoim predlozima obuhvatila opšte principe koji bi trebalo da važe u postepenom obnavljanju vazdušnog, železničkog, kopnenog i pomorskog saobraćaja.
Preporuke se zasnovaju na neophodnosti limitiranja kontakta između putnika kao putnika i transportnih radnika što uključuje i samanjenje boroja putnika tamo gde je to moguće, nošenje zaštitnih maski i posebne protokole u slučaju pojave putnika sa simptomima bolesti.
U Evropskoj komisiji naglašavaju da su smernice tu kako bi se olakšalo zemljama članicama da donesu nacionalne odluke i ”bezbedno i postepeno” otvore granice za ljude, transport i turističe usluge.
Podseća se da je do uvođenja unutrašnjih granica u EU na početku pandemije došlo ”dezorganizovano”, da pandemija još traje i da uvedene mere ne mogu biti ”ukinute preko noći”.
Unutrašnje granice u EU su uvedene kao privremene vanredne mere u cilju suzbijanja Kovid19. One su i kočnica za slobodno kretanje ljudi i robe i moraju se ukinuti postepeno, koordinisano i bez diskriminacije, navodi se u Briselu.
Dodaje se da je jedno od osnovinih merila za otvaranje granica epidemiološka situacija unutra EU koja se, kao je ocenjeno u Komisiji, kreće na bolje.
Najavljena je izrada interaktivne mape koja će poslužiti da potencijalnim putnicima poslućiti da se informišu o epidemiološkoj situaciji u zemljma i regionama gde žele da putuju.
Kada je u pitanju mera uvođenja karantina za građane EU koji putuju unutar Šengena, u Evropskoj komisiji ocenjuju da je odluka o tome u nadležnosti samih država, ali i ukazuju na to da je ”cirkulacija virusa u zemljma EU slična” i da dolasci građana iz drugih EU članica neće uticati na epidemiološku situaciju i bez primene karantina.