Dodik: Vratiti se slovu Dejtona ili nezavisnost RS
BANJALUKA: Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je večeras da bi Skupština Republike Srpske trebalo da poništi sve što je izvan Ustava i Dejtonskog sporazuma.
Već dugo mislim da stvari moraju ići tako što ćemo u Narodnoj skupštini poništiti sve odluke i povući saglasnosti koje smo dali u prošlom vremenu, kao što je saglasnost za vojsku, kao i da se povučemo iz te strukture, iz sporazuma o indirektnim porezima i iz sporazuma o Visokom sudskom i tužilčkom savetu jer vidimo šta rade gore, rekao je Dodik za RTRS.
Smatra da treba poništiti postojanje SIPA na prostoru Republike Srpske, indirektnih poreza i svih institucija koje su nastale na tome.
Dodik je istakao da je potrebno vratiti se na slovo Dejtona, odnosno izvorni Dejtonski sporazum.
Neophodno je, kaže, ''da skupština da rok Vladi od tri meseca da pripremi novo zakonodavstvo, da uspostavi službu indirektnih poreza Republike Srpske, Vojsku i VSTS Srpske'', dodajući da je važno odbaciti nadležnosti Ustavnog suda, a sve zakone koje je visoki predstavnik ikada doneo proglasiti nevažećim na prostoru RS.
Prihvatiti isključivo ono što piše u Dejtonu, to znači redukciju Saveta ministara na tri ministarstva, dva predsedvajuća i da bude pomoćno telo Predsedništva BiH i ništa više. Ukinuti primenu zakona u Savetu ministara na prostoru Republike Srpske i u nekom kondicionalu od par meseci izraditi novo zakonodavstvo na prostoru Srpske, kaže Dodik.
Ako tako ne bude, njegov je stav da treba ući u proglašenje nezavisnosti Republike Srpske na miran način, navodi RTRS.
Cvijanović: Važan odgovor Srpske na odluku Ustavnog suda
Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je večeras da je odluka Ustavnog suda BiH kojom se RS osporava vlasništvo nad šumama jedna u nizu uzurpacija nadležnosti RS, ali da je važno da republičke institucije imaju na to adekvatan odgovor.
Ranije smo videli za poljoprivredno zemljište i ko zna šta će im još pasti na pamet, rekla je Cvijanović novinarima u Banjaluci.
Prema njenim rečima, važno je da Republika Srpska ima adekvatan odgovor na to, odnosno adekvatne odluke kroz republičke institucije, kako bi se sve vratilo u redovne ustavne tokove, prenosi RTRS.
Cvijanović je naglasila da je Republika Srpska dala saglasnost za jedan sasvim drugačiji ustavni milje.
To je ono što smo dobili kroz Aneks četiri Dejtonskog sporazuma i što je postiglo opštu saglasnost u BiH. Sve ono što se dešavalo nakon toga kroz nametanje odluka visokih predstavnika, poslednjih godina i kroz intervencije Ustavnog suda BiH jesu izmene ustavnog sistema, naglasila je ona.
Cvijanović je istakla da ono što zabrinjava je upravo nedostatak te pravne sigurnosti.
Neko ko je trebalo da bude glavni zaštitnik Ustava i ustavnosti menja Ustav i kreira neka nova pravila i to su nedopustive stvari. Cenim da je razlog za to što je BiH jedan eksperiment u kojoj, nažalost, još sede tri stranca kao sudije u Ustavnom sudu BiH i zajedno služe kao glasačka mašinerija najčešće sa bošnjačkim sudijama i dovode do ovakvih situacija, rekla je Cvijanović.