DANAS JE SAHRANA IRANSKOG PREDSEDNIKA Procesije ožalošćenih, ali i upozorenja tužilaca da se ne slavi
Ebrahim Raisi, pokojni predsednik Irana, biće sahranjen danas u svetilištu Imama Reze u Mešhadu, najsvetijem mestu za šiitske muslimane u Islamskoj Republici, što je poslednji znak poštovanja prema štićeniku iranskog vrhovnog lidera koji je poginuo u padu helikoptera ranije ove nedelje.
Sahrana Raisija obuhvata višednevne procesije kroz veći deo Irana, a ABC News piše da je to još jedan pokušaj ojačavanja teokratije u zemlji nakon nesreće u kojoj su poginuli on, ministar spoljnih poslova zemlje i šest drugih ljudi.
Međutim, navodi američki medij, procesije nisu privukle mase kakve su se okupile na službama za generala Revolucionarne garde, Kasema Sulejmanija 2020. godine, ubijenog u napadu američke bespilotne letelice u Bagdadu.
To je potencijalni pokazatelj mišljenja naroda o Raisijevom mandatu, tokom kog se njegova vlada oštro obračunala sa svim neistomišljenicima tokom protesta zbog smrti Mahse Amini 2022. godine, devojke koja je pritvorena jer navodno nije nosila obaveznu maramu po želji vlasti.
To ubistvo, kao i poljuljana iranska ekonomija, nisu pomenuti u medijskim izveštajima nakon Raisijeve smrti.
Takđe se, nastavlja ABC, nije govorilo o Raisijevoj umešanosti u masovno pogubljenje oko 5.000 disidenata na kraju iransko-iračkog rata.
Tužioci su upozorili ljude da ne pokazuju bilo kakve znake proslavljanja Raisijeve smrti, a u Teheranu je od nesreće primećeno jako prisustvo bezbednosnih snaga.
U četvrtak ujutro, hiljade u crnom okupilo se duž glavnog bulevara u gradu Birjandu, Raisijevom rodnom gradu u iranskoj provinciji Južni Horasan duž avganistanske granice.
Njegovo telo bilo je prevoženo u kamionu, a ožalošćeni su pružali ruku da ga dodirnu i bacali marame i druge predmete da se stave na njega radi blagoslova.
Nekoliko sati kasnije, Raisijev kovčeg je stigao u Mašhad. Biće sahranjen u hramu Imam Reza, gde je sahranjen 8. imam šiitskog islama. Region je dugo bio povezan sa hodočašćem šiita. U hadisu koji se pripisuje islamskom proroku Muhamedu kaže se da će svako ko je tužan ili grešan dobiti utehu ili oprost posećivanjem tog mesta.
Vrhovni vođa ajatolah Hamnej je 2016. imenovao Raisija da vodi dobrotvornu fondaciju Imam Reza, koja upravlja ogromnim konglomeratom preduzeća i zadužbina u Iranu, kao i da nadgleda svetilište. To je jedna od mnogih dobrotvornih fondacija, koja se finansira donacijama ili imovinom zaplenjenom nakon iranske Islamske revolucije 1979. godine.
Raisi će biti prvi političar u zemlji koji će biti sahranjen u hramu, što predstavlja veliku čast za sveštenika.
Smrt Raisija, ministra inostranih poslova Hoseina Amirabdolahijana i šest drugih u nesreći u nedelju dolazi u politički osetljivom trenutku za Iran, kako u zemlji tako i u inostranstvu.
Raisi, koji je imao 63 godine, razmatran je kao mogući naslednik iranskog vrhovnog lidera, 85-godišnjeg Hamneija. Niko od živih bivših predsednika Irana – osim Hamneija, koji je bio predsednik od 1981. do 1989. – nije viđen na snimcima državne televizije sa molitve u sredu. Vlasti nisu dale objašnjenje za njihovo očigledno odsustvo.
Iran je zakazao za 28. jun sledeće predsedničke izbore. Za sada nema jasnog favorita za poziciju među iranskom političkom elitom – posebno nikog ko je šiitski sveštenik, poput Raisija.
Vršilac dužnosti predsednika Mohamed Mohber, relativno nepoznat prvi potpredsednik do nesreće u nedelju, stupio je na ovu dužnost i čak prisustvovao sastanku između Hamneija i lidera Hamasa Ismaila Hanija u sredu.
N1