BiH i dalje najzagađenija minama u Evropi
SARAJEVO: Bosna i Hercegovina je, više od 20 godina nakon rata, i dalje evropska država koja je najzagađenija minama, koje predstavljaju direktnu pretnju za više od pola miliona stanovnika, upozorili su danas iz bosanskoehrcegovačkih i međunarodnih organizacija koje se bave razminiranjem, povodom 4. aprila koji se obeležava kao Dan svesnosti o opasnosti od mina i pomoći žrtvama.
Bosanskohercegovački Centar za uklanjanje mina (BHMAC) objavio je da je u BiH trenutno nesigurno oko 2,1 odsto ukupne površine države, prenela je Hina.
Procena je da je na toj površini i dalje između 75.000 i 80.000 skrivenih mina, odnosno eksplozivnih naprava, koje su pretnja stanovništvu 129 opština, odnosno gotovo 1.400 naselja.
"Kontaminiranost minama direktno utiče na sigurnost oko 545.000 osoba odnosno 15 odsto ukupnog broja stanovnika BiH", stoji u izjavi BHMAC-a, u kojoj se navodi kako su najugroženije opštine Doboj, Teslić, Maglaj, Usora, Zavidovići, Gornji Vakuf, Sanski Most, Velika Kladuša, Travnik i Ilijaš.
Skrivene mine su od 1992. ubile više od 8.600 ljudi u BiH, a samo nakon rata prouzrokovale su smrt 613 osoba. Poslednje žrtve zabeležene su 2017. godine, kada su na taj način poginule tri osobe.
Ranije je planirano da cela teritorija BiH bude očišćena od mina do kraja 2019, no to se nije dogodilo jer nije bilo dovoljno novca.
Prame rečima Saše Obradovića iz BHMAC-a nova strategija predviđa da taj proces bude dovršen do kraja 2025, no nužan preduslov je obezebeđivanje dovoljno sredstava kao i pirotehničara koji bi čistili sumnjive površine.