Bez naznake akcionog plana o nuklearnom razoružanju
Više od 150 država učestvovalo je na konferenciji u trajanju od mesec dana, koja se završava sutra, a na kojoj je razmatran Sporazum o neširenju nuklearnog naoružanja (NPT).
U razgovorima je došlo do zastoja zbog zahteva država koje ne raspolažu nuklearnim naoružanjem, upućenog nuklearnim silama, da preduzmu konkretne korake na smanjenju svog nuklearnog arsenala i obezbede godišnje izveštaje o stanju svojih zaliha.
Incijativa, koju je predvodila Austrija, a koju je podržalo 159 država, podrazumeva potpunu zabranu nuklearnog naoružanja, što je naišlo na snažan otpor pet nuklearnih sila - Velike Britanije, Kine, Francuske, Rusije i SAD.
Predsedavajući konferencije, alžirski ambasador Taus Feruki, rekao je delegatima da je "jaz i dalje veliki" po pitanju razoružanja i pozvao na "dodatan napor" kako bi se postigao konsenzus.
Delegatima je ostavljen rok do 20 sati po srednjoevropskom vremenu da sačine nacrt koji bi bio prihvatljiv za države koje poseduju, kao i za one koje ne poseduju nuklearno naoružanje.
Direktor za razoružanje pri Udruženju za kontrolu naoružanja, Kingston Rif, izjavio je da nije optimista kada je reč o postizanju konačnog dokumenta, ali da to ne znači da će države iznenada početi da napuštaju NPT.
Jaz bi, međutim, mogao da bude signal da će države koje ne poseduju nuklearno naoružanje potražiti druge načine da njihovi zahtevi čuju, rekao je Rift.
NPT je postignut 1968, ali 45 godina kasnije države koje ne raspolažu nuklearnim oružjem, osećaju veliku frustraciju zbog sporog tempa razoružanja, navela je francuska agencija.
Konkretno, SAD i Rusija, napravile su mali pomak u smanjenju zaliha svog oružja od 2011, a kriza u Ukrajini podstiče nepoverenje, smanjujući perspektive za dalju saradnju.
(Tanjug)