VATERPOLISTI SRBIJE POBEDILI SAD I PLASIRALI SE U FINALE OLIMPIJSKIH IGARA: Otpisani odlaze u borbu za istoriju

09.08.2024. 15:45 16:08
Izvor: Tanjug/ Strahinja Aćimović

Vaterpolisti Srbije su mimo svih očekivanja uspeli da se plasiraju u finale Olimpijskih igara, gde će pokušati da osvoje treće vezano zlato. U polufinalu je savladana Amerika sa 10:6.

Prva četvrtina protekla je u znaku golmana Amerikanaca, Adrijana Vajnberga koji je branio na visokom nivou kao i tokom celog turnira. Srbija je igrala solidno u odbrani, a u napadu su „delfine“ održavali veterani, Nikola Jakšić i Sava Ranđelović.

Na početku drugog perioda Amerikanci su često imali igrača više, ali su nisu bili dovoljno precizni. Dekoncentrisani su bili izabranici Dejana Udovičića što je Srbija iskoristila da dođe do dva gola prednosti na tri i po minuta do poluvremena (4:2). U finišu ove deonice iks faktor je bio Nikola Dedović koji je prvo „učačkao“ loptu u gol, a potom i iz daljine savladao Vajnberga.

Pred nastavak meča Srbiju treba da raduje maksimalan učinak sa igračem više.

Gde je stao u drugoj, Dedović je nastavio u trećoj četvrtini i nakon dugog prvog napada „delfina“ lukavo je postigao gol, golmanu ispod ruke. Održavali su puleni Uroša Stevanovića dva gola prednosti, i prava je šteta što iskusni golgeteri Mandić ili Ćuk nisu uspeli da naprave osetniju razliku.

Četvrtinu odluke počeli smo ponovo golom Nikole Dedovića koji je ostao nečuvan i smestio je loptu iza leđa Vajnberga. Značila je i sigurnost golmana Radoslava Filipovića. Golom kapitena Nikole Jakšića na nešto manje od četiri minuta do kraja susreta je maltene rešeno pitanje pobednika. „Delfini“ su ponovo potvrdili ono da su najbolji kada je to najpotrebnije.

V. Gvozdenović

Rezultati polufinala

SAD – Srbija 10:6

Hrvatska – Mađarska večeras od 19.35

Srbija - SAD  10:6 (2:2, 4:2, 2:2, 2:0)

PARIZ: La difans arena, gledalaca: 6.000. Sudije: Stavridis (Grčka) i Kolombo (Italija). Igrač više: Amerika 14, Srbija 10.

SRBIJA: Filipović, Mandić, S. Rašović, Ranđelović, Ćuk, Dedović 3, Drašović, N. Jakšić 3, Vico 2, Ubović, P. Jakšić 1, V. Rašović, Mišović.

SAD: Vajnberg, Vavić 2, Obert, Daube, Kupido 1, Halok 1, Vudhed, Boven 1, V, Dod, R. Dod 1, Irving, Holand, Kuper.