Plivači i vaterpolisti Vojvodine posle dva meseca počeli treninge u bazenu
Dočekali su i vaterpolisti i plivači Vojvodine da konačno počnu sa radom u bazenu, juče su na Klisi prvi put trenirali u vodi posle dva meseca pauze.
Nije nikome bilo lako, jer je ovaj period bez mogućnosti za uobičajeni trening najviše pogodio vodene sportove. Uprkos redovnom vežbanju na suvom, ništa nije moglo da zameni boravak u vodi. Sada kada je bazen u SC Slana bara otvoren za prve timove klubova, polako se radi na tome da se stvari vrate na pređašnje stanje, ali će za to biti potrebno dosta vremena.
– Dogovor je takav da po najviše 15 plivača može da bude u bazenu, a isti je slučaj i sa vaterpolistima. Tako ćemo raditi još ove sedmice. Poštujemo sva pravila i mere za treninge u zatvorenom prostoru – rekao je Igor Beretić, trener Plivačkog kluba Vojvodina.
Ekipa radi u kompletnom sastavu, a prvog dana se i videlo kakav je trag ostavila duga pauza.
Anja Crevar u gostima
Na Klisi su se okupili i svi reprezentativci članovi Vojvodine. Tu su Čaba Silađi i Vuk Čelić, koji su izborili A olimpijsku normu za Tokio sledeće godine, kao i Stefan Šorak. Sa njima radi i mladi Aleksa Bobar, koji je inače na studijama u Americi. U Novom Sadu trenutno trenira i jedina plivačica Srbije sa vizom za Japan Anja Crevar.
– Ona će raditi sa nama možda i u sledeće dve sedmice, dok se ne steknu adekvatni uslovi u Pančevu ili Beogradu. Ovde trenira sa Čelićem i juniorom Borisom Lačanskim i cilj je da uradimo što bolju adaptaciju, jer su svo troje dugoprugaši i ovaj zajednički rad biće im od velike koristi – rekao je Beretić.
„Delfini” rade na Klisi
Većina naših vaterpolista koji igraju u inostranstvu tokom vanrednog stanja vratila se u Srbiju, pa su tako bivši članovi Vojvodine uskočili u bazen sa igračima svog matičnog kluba.
– Pridružili su nam se Miloš Ćuk, braća Gojko i Duško Pijetlović i Boris Vapenski. Branislav Mitrović treba, takođe, da dođe, čeka da se otvore granice sa Mađarskom – otkrio je Bilić.
– Bilo je izuzetno teško. Posle prvih 600 metara primetile su se velike posledice nakon perioda od više od dva meseca bez vode. Mislim da će nam biti potrebno od šest do osam sedmica da se vratimo u normalu. Kada to kažem, tu mislim da tek posle tog vremena možemo da počnemo sa treninzima na koje smo navikli. Ovo je priprema samo za početak redovnih treninga.
On je napomenuo da su vodeni sportovi najviše pogođeni pauzom i da se svi prvi put sreću sa ovakvom situacijom.
– Akcenat će nam biti na poboljšanju tehnike, u laganom ritmu. Ni plivači, ni mi treneri do sada nismo radili u ovakvim okolnostima i sve je ovo novo za nas. Uglavnom su pauze bile od dve do tri sedmice i tu plivači uglavnom odu na more, a već u trećoj se i polako vrate u bazen, tako da su uvek bili blizu vode. Sada to nije bio slučaj i ne znam koliko će nam tačno biti potrebno vremena da se vratimo na stari nivo – istakao je Beretić.
Ni vaterpolistima Vojvodine nije bilo ništa lakše na prvom treningu u bazenu. Oni su pre dve sedmice počeli sa teretanom pa su uradili bar pripremni deo za rad u vodi.
– Bitno nam je sada samo da se niko ne povredi. Taj rad na suvom nam je poslužio i kao prevencija za takav scenario. Postepeno ćemo trenirati i za sada ćemo ostati na jednom treningu dnevno – rekao je trener Darko Bilić.
Prema njegovom mišljenju, za povratak u staru formu biće potrebno najmanje godinu dana.
– Sve je to individualno, ali svakako da je dug period pred nama. Svima nam se ovo prvi put dešava i niko tačno ne zna kako će sve izgledati, ali da će ići polako, to sigurno hoće. Tek kada povratimo nekih 20 - 30 posto onoga što smo imali pre vanrednog stanja onda ćemo moći da radimo malo ozbiljnije – kazao je Bilić.
K. Bugarski