Slučaj Đoković: Dvostruki aršini ili „pravila su pravila“
Odluka da se Novak Đoković diskvalifikuje sa US opena je nešto o čemu će se dugo pričati.
Kao da 2020. godina nije bila dovoljno burna za najboljeg srpskog sportistu, pa je morao da mu se desi još jedan "skandal". Novak je posle pretrpljenog brejka pogodio lopticom linijskog sudiju i nekoliko momenata kasnije dobio diskvalifikaciju. Razna mišljenja su se mogla čuti tokom većanja glavnog sudije i supervizora, ali je većini bilo jasno šta će se desiti. Tako je juriš na 18. grend slem titulu prvog tenisera sveta završen – diskvalifikacijom. Pored toga Đoković je kažnjen oduzimanjem bodova i zarađenog nagradnog fonda na ovogodišnjem US openu.
Supervizor se poneo prema pravilima u pravilniku ATP o „fizičkom zlostavljanju“, gde stoji:
"Igrači ni u kom trenutku ne smeju fizički zlostavljati nijednog zvaničnika, protivnika, gledaoca ili drugu osobu u na lokaciji turnira. Sudija u konsultaciji sa šefom supervizora Grend slema može proglasiti diskvalifikaciju zbog bilo kog pojedinačnog kršenja ovog kodeksa".
Novak je jasno prekršio ovo pravilo i nije ni prvi ni poslednji igrač koji je diskvalifikovan zbog neprlikadnog ponašanja na terenu. Za određene manje "fizičke" prekršaje postoje i manje kazne, kao što su opomena, oduzmanje prvog servisa, poena, celog gema...
Đoković je sudijama pokušao da objasni da postoji mnogo načina na koje mogu da ga kazne i da odluka ne mora da bude diskvalifikacija, ali njegovi argumenti su bili uzaludni.
A da li su uvek pravila ista za sve?
Serena Vilijams, domaća teniserka, 2018. godine izgubila je u finalu US opena od Naomi Osake, ali su incidenti koje je tokom meča pravila ostali upamćeni. Serana je za konstantno (doduše ne fizičko) zlostavljanje gledaoca i sudije Karlosa Ramoša, "koučing" i još ponešto dobila nekoliko opomena, ali ne i diskvalifikaciju. Realno taj skandal bio je mnogo veći od ovog koji se desio Đokoviću.
Krajem prošle decenije Serena Vilijams imala je još jedan skandal baš na US openu, kada nije diskvalifikovana, ali kao da jeste.
Ona je u polufinalu gubila od Kim Klajsters sa 6:4, 6:5, linijski sudija je zvao fut-folt, a onda su usledile lične pretnje upućene od Amerikanke.
Serena je zbog toga izgubila poen, a s obzirom na to da se sve desilo dok je Kim Klajsters imala meč loptu, jasno je kakav je bio epilog.
Sličan "incident" Đokovićevom desio se upravo ove godine u Njujorku, na Sinsinati mastersu odigranom pred početak US opena, kada je početkom turnira Aljaž Bedene lopticom pogodio kamermana na tribinama, na meču sa Danilom Medvedevom. Iako se diskvalifikacija razmatrala, Bedene nije diskvalifikovan i meč se nastavio nakon što se Slovenac izvinio i nakon što je kamerman (koji prema pravilniku kao 'druga osoba' zaštićen kao i sudija) objasnio supervizoru da mu nije ništa.
Maltene identičnu situaciju ovoj imao je mladi Kanađanin Denis Šapovalov u Dejvis kupu 2017. godine, kada je diskvalifikovan sa meča protiv Kajla Edmunda. Velika Britanija je tada išla ka odlučujućoj pobedi i Edmund je vodio sa 2-0 u setovima, a Šapovalovu je prekipelo pa je bacio jednu lopticu u publiku. Ipak, ona je stigla samo do oka sudije Gabasa, koji je u narednom periodu morao i na nekoliko operacija, a Denis je momentalno diskvalifikovan. ITF je tada, baš kao i US open sada, naveo da Šapovalov "očigledno nije namerno" pogodio sudiju, ali to, ni tada, kao ni sada, nije bilo uopšte bitno.
Pre oko osam godina iz finala londonskog Kvinsa diskvalifikovan je i Argentinac David Nalbandijan. On je vodio sa 7:6, 3:4 protiv Marina Čilića, a onda je dopustio da frustracija preovlada, pa je šutnuo panel koji se nalazio ispred nogu jednog linijskog sudije, probio ga i raskrvario delioca pravde. Tadašnji sudija Fergus Marfi je dodelio pobedu Čiliću, što je potvrdio supervizor nekoliko momenata kasnije, a Nalbandijanu je ostalo samo da se izvinjava. Argentinac je tada, baš kao i Đoković sada, priznao grešku, ali i tvrdio da diskvalifikacija nije jedina kazna.
"Postoji mnogo pravila i oni često ništa ne urade. Pravilnik je ogroman i mogu da vam kažem da ATP često nikada ništa ne uradi", govorio je tada Nalbandijan.
Od US opena sem saopštenja obrazloženje nije stiglo, ali se oglasio supervizor Soren Frimel.
"Dva su faktora, jedan je akcija, a drugi rezultat. Akcija je, iako nije bilo namere, dovela do rezultata. To je udaranje sudije lopticom i činjenica da je ona očigledno bila povređena. To su glavni faktori pri donošenju odluke u ovom slučaju", rekao je Frimel.
Važnost aktera meča bila je takođe veoma bitna 1995. godine kada je diskvalifikaciju sa Vimbldona dobio proslavljeni Britanac Tim Henman, na dubl meču. On je tada postao prvi teniser u Open eri koji je diskvalifikovan sa Vimbldona, a tu "čast" je imao jer je lopticom pogodio skupljačicu loptica. Taj incident se, takođe, desio nenamerno, ali je pomenuta devojčica dobila jak udarac lopticom u glavu iz neposredne blizine – i dileme nije bilo.
I Đoković u je jasno „pravila su pravila“. To ni u jednom trenutku nije bilo sporno. A da li bi Rodžera Federera ili Rafaela Nadala takođe diskvalifikovali da su bili u Novakovoj poziciji?
O tome se može diskutovati, kao i o tome da li je kazna preoštra.