DIJASPORA OBOJILA MELBURN U BOJE SRBIJE Tabla s podacima o srpskim Australijancima dominira
Ogromna srpska dijaspora živi u Australiji i to se može osetiti najviše kada Novak Đoković igra svoje mečeve na prvom Grend slemu u sezoni.
Svakako, ti značajni brojevi nisu promakli ni registru države Viktorije, a istaknuti su u jednoj permanentnoj umetničkoj egzibiciji na mostu Sandridž gde se pominje ime Srbije.
Svaka dvometarska tabla u nizu ima narod i objašnjenje odakle dolazi, zbog kojih razloga, u kojem broju i kojim jezikom priča.
Između ostalih, tu je i Srbija za koju je povezana Crna Gora, a navedeno je i u kojim talasima su dolazili predstavnici našeg naroda tada u daleku tuđinu.
Postojala su četiri talasa dolazaka Srba u Australiju:
Posle Prvog svetskog rata su dolazili kao zanatlije, zatim posle Drugog svetskog rata kada su tražili priliku za bolji život, a onda i kao jugoslovenski migranti u potrazi za poslom.
Poslednji veliki talas je trajao do 2000. godine kada su u Melburn stizali kao izbeglice ratova u Jugoslaviji.
Najviše su, kako stoji na tabli, dolazili iz Beograda, Novog Sada, Subotice, Kotora, kao i sa Kosova i Crne Gore, ali iz Bosne i Hrvatske.
Kada je napravljena ova egzibicija, u Viktoriji je bilo nešto preko 55 hiljada ljudi sa srpskim korenima.
Tu su navedeni i podaci za Hrvatsku i BiH gde se takođe pominju Srbi i srpski jezik.
Leta 2007. godine, vandali su iz nekih razloga došli na most i čekićem krenuli da lome staklene table. Taj momenat je Melburn koštao između 200 i 300 hiljada australijskih dolara, pa su vlasti odlučile da zamenu naprave mnogo otpornijom na eventualne nove ekscese pojedinaca.
Egzibicija je, na promociji, nazvana "Putnici", a zavredila je nagradu od strane savezne države.