ZAVRŠENO POLUFINALE 91. PRVENSTVA NOVOG SADA: Gajvoronskij fišerovski

02.11.2023. 07:00 16:57
Izvor: ŠK Gimnazijalac Bačka Palanka

Polufinalni turnir 91. Prvenstva Novog Sada tradicionalno je odigran u prostorijama Novosadskog šahovskog kluba od 17. do 27. oktobra.

Takmičenje je privuklo 38 igrača, od kojih je i jedna šahistkinja. Ovaj turnir u standardnom šahu je bio i kvalifikacioni, jer su desetorica prvoplasiranih obezbedila učešće na finalnom turniru Prvenstva Novog Sada. Direktor turnira je bio FIDE majstor Siniša Remecki, a glavni sudija FIDE majstor Željko Medar iz Novog Sada.

Nakon devet kola i vrlo zanimljivih borbi, prvo mesto je zauzeo osamnaestogodišnji Andrej Gajvoronskij sa svih devet poena. O kvalitetu igre mladog Rusa svedoči i rejting performans od 2560. Uz to, on je osvojio neverovatnih 218 rejting poena.

Čitava dva i po poena iza pobednika turnira našla su se njegova prva dva pratioca Ilšat Valitov i talentovani Novosađanin Leonid Ivanović, koji ima samo osam godina, a već je iza sebe ostavio mnogo iskusnije igrače. Jedine poraze je doživeo od dvojice prvoplasiranih. Preostala šestorica koja će nastupiti na finalnom turniru su lep miks mladosti i iskustva: Zoran Milenković, Miloš Pasula, Luka Gilica, Slavko Stanojević, Tomislav Vujević, Aleksa Krasko i Predrag Todorović.

HUMANITARNI CUGER U BAČKOJ PALANCI: Pehar Nikoli Laliću

U prostorijama ŠK Bačka Palanka priređen je drugi ovogodišnji brzopotezni turnir pod nazivom „Šah iz bloka“ u sklopu altruističke akcije „Srbi za Srbe”. Ovoga puta je učestvovao 31 „cugeraš”, a svi takmičari su iz Bačke Palanke. Odigrano je devet kola po Švajcarskom sistemu parovanja. Tempo igre je bio pet minuta po akteru do kraja svake partije.

Prvo mesto, pobednički pehar i zlatnu medalju je osvojio drugokategornik Nikola Lalić sa 7,5 poena. Druga pozicija i srebro pripali su majstorskom kandidatu Draganu Ignjatoviću sa sedam poena. Bronzano odličje osvojio je drugokategornik Ilija Jovanović sa 6,5 poena.

U konkurenciji omladinaca najbolje pozicioniran je bio Filip Suvara i njemu je uručena zlatna medalja. Srebrno odličje osvojio je Uroš Savić, a Veljku Kovačeviću pripala je bronza. Svaki od njih trojice imao je po 5,5 poena. Plasman šahista sa istim brojem uknjiženih poena određen je na osnovu Buholčevog koeficijenta.

Đ. Š.

RAPID TURNIR U ČENEJU: Buholc na strani Dražića

Rapid turnir „Milan Radosavljević” održan je u Čeneju i u konkurenciji se našlo 39 igrača, a odigrano je sedam kola po Švajcarskom sistem žrebanja. Prvo mesto i glavnu nagradu od 10.000 dinara osvojio je novosadski velemajstor Siniša Dražić sa šest poena (pet pobeda i dva remija). Drugu poziciju je zauzeo FIDE majstor Momčilo Dragović iz Bečeja sa šest poena. Dakle, o prvaku je odlučio Buholc-koeficijent. Trećei je bio majstorski kandidat Ljubomir Vlahović iz Sivca sa 5,5 poena. Turnir je organizovao ŠK Čenej.