Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Završeno Evropsko prvenstvo za kadete u Rigi: Vuk Damjanović najbliži medalji

30.08.2018. 09:02 09:03
Piše:
Foto: Delegacija Srbije u Rigi, foto: Privatna arhiva

Na upravo završenom Prvenstvu Evrope za kadete, koje je održano u letonskoj prestonici Rigi, srpski šahisti su za dlaku ostali bez medalja.

Najbliže tom cilju bio je Vuk Damjanović među dečacima do 12 godina, koji se sa 6,5 poena iz devet partija našao na deobi 7. mesta, a po dodatnim kriterijumima osvojio 11. mesto. Sa samo pola poena više, Vuk bi podelio drugo mesto, što samo pokazuje koliko je bio blizu osvajanja nekog od odličja.

Na samo korak od medalje približila se i Hana Denić među devojčicama do 12 godina, koja je posle bledog starta vezala četiri uzastopne pobede i sa 5,5 poena iz osam partija ušla u poslednje kolo. Bila joj je potrebna pobeda da bi se sigurno našla među pet najboljih u Evropi u svojoj kategoriji. Ipak, ni remi u 9. kolu protiv veoma jake Ruskinje, četvrtog favorita po rejtingu, ne može se smatrati neuspehom, te je Hana na kraju podelila osmo, a prema dodatnim kriterijumima osvojila 13. mesto.

Stefan Tadić u kategoriji dečaka do 14 godina i Marta Dakić i u konkurenciji devojčica do 12 godina su se takođe približili pobedničkom postolju i sa 5,5 iz osam imali dobre izglede za visok plasman. Međutim, porazi u poslednjem kolu su ih značajno udaljili od vrha tabele. Važno je, ipak, naglasiti da je Marta Dakić jedna od retkih članova naše delegacije u Rigi koja je na kraju takmičenja imala pozitivan rejting skor, tačnije, osvojila je 40 rejting poena.

Treba pohvaliti i ostale naše kadete, za dobru igru i solidan plasman. Pre svih, najmlađe članove srpske delegacije – Anastasiju Vojinović, Andreja Ljepića i Marka Milanovića, koji su nas predstavljali u kategorijama devojčica odnosno dečaka do 10 godina. Iako su Milanović i Ljepić izgubili dosta rejting poena, njihova igra je bila mnogo bolja nego što to rezultat na kraju pokazuje. Ljepić je turnir započeo sa tri remija i tri pobede i sve je ukazivalo na dobar plasman, ali su ga u ostvarivanju tog cilja omela dva nesrećna poraza i remi u poslednjem kolu. S druge strane, Milanović je nešto slabije odigrao početak turnira, tako da ni tri pobede u poslednja tri kola nisu bile dovoljne za visok plasman. Anastasiji Vojinović je ovo prvi nastup na međunarodnoj sceni i njenih 4,5 poena iz devet partija su više nego zadovoljavajući.

Ali pravi heroj naše delegacije je Emilija Lazović koja se čitav turnir, istovremeno sa protivnicama u kategoriji do 12 godina, borila i s temperaturom i nijednog trenutka nije posustala, iako se videlo da joj je teško. Imajući to u vidu, njena tri osvojena poena su mnogo vrednija nego što plasman na tabeli to pokazuje i govore da bi u boljim okolnostima ona mogla i mnogo više.

Verovatno su svi očekivali više od naših starijih predstavnica, Anđele Dimitrijević i Nevene Đorđević do 14 godina, koje su osvojile po četiri poena, kao i od Katarine Nestorović i ženskog FIDE majstora Jovane Srdanović do 16 godina. Podsetimo, Jovana je prošle godine u Mamaji osvojila srebrnu medalju na Prvenstvu Evrope u kategoriji devojčica do 14 godina. Međutim, sada kao mlađa igra u starijoj kategoriji do 16 godina, te je razumljivo da je ove godine njen rezultat nešto slabiji – 15. mesto sa osvojenih 5,5 poena. Nestorovićeva je odlično krenula turnir i sa tri pobede i tri remija iz prvih šest partija imala odlične šanse za najviši plasman. Na žalost, usledila su dva bolna poraza koji su je značajno udalili od vrha tabele, a nakon toga i remi u poslednjem kolu koji je bio dovoljan tek za deobu 20. mesta.

Gotovo identičnu sudbinu doživela je i naša najstarija predstavnica na ovom turniru, ženski intermajstor Marina Gajčin. Ona je sa četiri poena iz prvih šest partija takođe bila u vrhu tabele, ali je potom pretrpela dva poraza nakon kojih su sve njene šanse za visok plasman pale u vodu. Na kraju, sa pet poena iz devet partija, Marina sigurno ne može biti zadovoljna, ali i ona je sada igrala kao mlađa u kategoriji do 18 godina, te sledeća godina prilično obećava kad je ona u pitanju. Isto se može reći i za našu drugu predstavnicu do 18 godina, Anju Simić, kojoj je ovaj turnir sigurno bio velika šahovska škola.

Što se tiče naših dečaka, pored već pomenutih Ljepića, Milanovića, Tadića i Damjanovića, treba pohvaliti i Luku Ristića i Lazara Davidova koji su nas predstavljali do 12 godina, FIDE majstora Miloša Miloševića koji je igrao do 16 godina, i našeg najstarijeg predstavnika Milanka Bilića do 18 godina. Luka Ristić je posebno dobro odigrao samu završnicu turnira i sa četiri vezane pobede u četiri poslednja kola izbio na deobu visokog 12. mesta, ali je po dodatnim kriterijumima osvojio 21. mesto. Aktuelni omladinski šampion Srbije Miloš Milošević ceo turnir je odigrao veoma sigurno i čvrsto, što dokazuje i samo jedna izgubljena partija i skor od pet osvojenih poena u veoma jakoj konkurenciji. Milanko Bilić se, poput Marka Milanovića, probudio tek u drugoj polovini turnira kada je osvojio tri poena iz četiri partije i ujedno popravio svoj rejting za 42 poena.

Na kraju, prema rečima trenera naših kadeta FIDE majstora Ivana Martića, opšti utisak je da su naši mladi šahisti ceo turnir odigrali veoma borbeno, neretko ulazeći i u šesti sat igre, ali obično u takvim situacijama nisu bili dovoljno koncentrisani i često bi gubili već potpuno dobijene pozicije. Verovatno je to posledica neiskustva i malog broja nastupa na jakim svetskim i evropskim takmičenjima, ali je neosporno da naši mali šampioni imaju ogroman talenat i da im je za bolje rezultate potrebno samo malo više podrške i kontinuiran trenerski rad.

I. Uzelac

Piše:
Pošaljite komentar