Završen 29. Vojvođanski šahovski festival mladih
Tokom proteklog sretenjskog raspusta vojvođanski kadeti imali su priliku da odmere snage na 29. Vojvođanskom šahovskom festivalu mladih, koji je održan u hotelu „Putnik“ u Novom Sadu od 12. do 16. februara.
Učestvovalo je više od 130 kadeta koji su se nadmetali u šest starosnih kategorija, od osam do 18 godina, posebno u muškoj i ženskoj konkurenciji.
Šahovski savez Vojvodine je za pobednike u svim kategorijama obezbedio pehare, a po troje prvoplasiranih su dobili i medalje i vrednu šahovsku literaturu. Svih 12 kadetskih šampiona Vojvodine imaju od strane Šahovskog saveza Srbije obezbeđeno besplatno učešće na završnom turniru – 15. Kadetskom festivalu Šahovskog saveza Srbije, koji se igra od 25. aprila do 3. maja ove godine. Vojvođanski festival mladih svečano je zatvorio i podelio nagrade najuspešnijima predsednik Šahovskog saveza Vojvodine Zoran Stanimirović.
U grupi najmlađih dečaka do osam godina sa fišerovskih devet poena iz devet partija trijumfovao je Miloš Pasula, ispred Nikole Adamovića sa osam poena i Mihajla Bilića koji je sakupio sedam poena. Kod dečaka do 10 godina najuspešniji je bio Konstantin Mandraš sa 8,5 poena, srebro je osvojio Aljoša Kanački sa sedam poena, koliko je imao i bronzani Andrej Dobričan, ali sa nešto slabijim dodatnim kriterijumima. U kategoriji pionira do 12 godina zlato je pripalo Milanu Grozdaniću sa sedam poena, drugo mesto osvojio je Aleksa Veličković sa pola poena manje, dok je bronzana medalja otišla u ruke Uroša Zarića sa šest poena.
Među kadetima do 14 godina desio se zanimljiv slučaj da su dvojica igrača pobedili sve svoje protivnike, a međusobno remizirali, te je o sjaju osvojenih medalja odlučivao Buholc. On je ovog puta bio na strani Nikole Leskovca, te je njemu pripalo najsjajnije odličje, dok je Andrej Ljepić osvojio srebro. Treće mesto sa sedam poena zauzeo je Ognjen Ćuzović. U grupi juniora do 16 godina najuspešniji sa 7,5 poena bio je Dario Maglovski, drugo mesto sa pola poena manje osvojio je Vukašin Orlić, dok je bronzano odličje pripalo Lazaru Davidovu sa osvojenih 6,5 poena. U najstarijoj grupi juniora do 18 godina učestvovalo je sedam takmičara koji su odigrali Berger turnir u sedam kola, a pobedio je Milan A. Gagić sa fišerovskih šest poena iz šest partija. Drugo mesto pripalo je Alekseju Bartošu sa četiri poena, dok je treći bio Aleksa Krasko sa 3,5 poena.
Pionirke do osam i 10 godina odigrale su zajednički turnir u devet kola, ali se plasman računao posebno za svaku grupu. Tako je u kategoriji do osam godina trijumfovala Maša Petrov sa pet poena, druga je bila Sava Šitvuk sa 4,5 poena, dok je treće mesto pripalo Dunji Dimitrijević sa jednim poenom. Kod starijih pionirki do 10 godina pobednica je Anđelija Radišić sa 7,5 poena, dok su drugo mesto sa po sedam poena podelile Katarina Vugdalić i Lea Kokai, ali je zbog boljih dodatnih kriterijuma srebro pripalo Vugdalićevoj. U kategoriji pionirki do 12 godina učestovalo je sedam devojčica koje su odigrale Berger turnir u sedam kola, a šampionka je postala Sara Mijić sa 5,5 poena. Drugo mesto sa pola poena manje osvojila je Nina Jocić, dok se bronzanom medaljom okitila Jana Stošić sa četiri poena.
I nešto starije kadetkinje do 14 godina, takođe, su odigrale Berger turnir, ali u devet kola, a najuspešnija među njima bila je Dunja Srbljanin sa 6,5 poena. Drugo mesto su sa šest poena podelile tri devojčice, te je tek treći dodatni kriterijum – međusobni susret – mogao da presudi o konačnom poretku. Tako je srebro pripalo Teodori Jauković, bronzu je osvojila Anja Radmanović, dok je Milica Amiyić bila četvrta. Dve najstarije grupe juniorki do 16 i 18 godina, takođe, su odigrale zajednički Berger turnir u sedam kola, a plasman se računao posebno u obe grupe. Pobednički pehar u kategoriji do 16 godina podigla je Anja Jovanović sa 6,5 poena, ispred Mile Radenković sa šest poena i Sofije Gligorić sa dva poena. U najstarijoj grupi do 18 godina zlato je osvojila Marijana Bilić sa pet poena, srebro je pripalo Varvari Veljković sa pola poena manje, dok je bronzu osvojila Tijana Stanisavljević sa 2,5 poena.
Na kraju treba istaći da se kao najuspešnija šahovska škola na ovom takmičenju istakla škola ŠK Bubamara iz Novog Sada, čiji su predstavnici osvojili čak devet medalja – šest zlatnih, dve srebrne i jednu bronzanu. Treba pohvaliti i ostale šahovske škole – ŠK Kapablanka 1992 iz Novog Sada, koja ima pet osvojenih medalja (jednu zlatnu, tri srebrne i jednu bronzanu), zatim ŠK Velemajstor iz Apatina, čiji su učenici osvojili tri zlatne i jednu bronzanu medalju, kao i ŠK Aljehin iz Pančeva, koja se može podičiti sa dve srebrne i dve bronzane medalje.
Iva Uzelac