Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

VIŠE OD 1300 TAKMIČARA NA NAJMASOVNIJEM ŠAHOVSKOM TURNIRU U ZEMLJI: Marina Gajčin treća na Srbija openu

24.07.2024. 15:15 15:20
Piše:
Foto: Šahovski savez Srbije

Najmasovniji šahovski festival u zemlji, Srbija open, održan je od 12. do 21. jula u hotelu Metropol u Beogradu i u okviru njega bilo je čak 12 takmičenja, a učestvovalo je 1343 igrača iz 38 federacija.

Najvažniji turnir je obeležila neverovatna igra velemajstora Etlaja Safarlija, koji je osvojio turnir sa čak 7,5 poena iz devet partija, i to bez poraza! Čudesnog Azerbejdžanca je pratila grupa od čak osam šahista sa po 6,5 poena, a najbolje dodatne kriterijume je imao izraelski intermajstor Ariel Erenberg. Treće mesto je pripalo čuvenom italijanskom velemajstoru Sabino Brunelu. Najbolje plasirani igrač iz Srbije je naš reprezentativac velemajstor Robert Markuš.

Bat Erdene Mungunzul, ženski majstorski kandidat iz Mongolije je mnoge iznenadila i osvojila prvu žensku nagradu sa 5,5 poena. Pola više od drugoplasirane nemačke reprezentativke ŽVM Žozefine Hajneman i naše Marine Gajčin, ženskog velemajstora, koja je osvojila treće mesto. Najbolji veteran je bio intermajstor Milan Andrijević, ispred intermajstora Anđelka Dragojlovića.

Šahovski savez Srbije i sudijski tim su ponovo pokazali da su i te kako sposobni da organizuju i iskontrolišu ovoliko zahtevan događaj. O kvalitetu organizacije najbolje svedoči izjava

–  Ovaj turnir je, kao i uvek, uzbudljiv, ali i težak. Većina mojih protivnika su bili mladi, talentovani, hrabri igrači, puni energije i spremni da daju sve od sebe. Moje partije su uglavnom bile duge, preko pet sati i veoma borbene. U prilog tome ide i moj rezultat bez ijednog remija. Turnir sam počela veoma loše, sa tri izgubljene partije u nizu, ali nisam klonula duhom. Sa četiri osvojena poena iz preostalih pet mečeva sam dospela na tron kao treća najbolja šahistkinja – rekla je Marine Gajčin.

Ona je pohvalila i organizaciju, za koju je rekla da je bila na vrhunskom nivou.

– Sala hotela "Metropol" je prelepa, a uslovi za igru me podsećaju na one koje smo imali na Svetskom kupu, odnosno najprestižnijem pojedinačnom šahovskom takmičenju. Mislim da je ova godina bila pun pogodak, a Srbija open ima potencijal da bude neizostavan deo kalendara velikom broju velemajstora.

Organizovani su i turniri izazivača i amatera. Prvi je pripao velemajstoru Dejanu Pikuli, koji je imao sedam poena, kao i drugoplasirani Kinez Kangmin Zong. Međutim, naš predstavnik je imao bolje dodatne kriterijume, pa mu je pripala prva nagrada. Agšin Alizada je osvojio treće mesto predvodeći grupu šahista sa 6,5 poena. Među amaterima je Sikrat Višeš došao do prvog, a Eldar Mehmetoglu do drugog mesta sa sedam poena. Treći je bio Filip Seničar sa pola poena manje. Vikend turnir su osvojila tri FIDE majstora sa po 5,5 poena. Dodatni kriterijumi su hteli da prvi bude Aleksa Petrović, drugi Armin Musović iz Crne Gore, a treći Danilo Besedeš.

Na ceremoniji zatvaranja direktor turnira, međunarodni organizator Vladimir Šakotić se zahvalio ŠSS, predsedniku Draganu Laziću, hotelu Metropol i svom timu, ocenivši da je festival protekao uspešno. Festival je zatvorio predsednik Lazić, koji je istakao da je zadovoljan kako je protekao i zahvalio se svima onima koji su tome doprineli.

Safarliju dva trofeja

Etlaj Safarli je, uz glavni trofej na masters turniru, došao do prve nagrade i u ubrzanom šahu. I to kako!? Osvojio je nestvarnih 8,5 poena iz devet kola! FIDE  majstor Bacuk Anand iz Mongolije mu je bio prvi pratilac sa celim poenom manje. Treće mesto je pripalo velemajstoru Branku Damljanoviću, koji je predvodio grupu igrača sa sedam poena. Što se brzopoteznog šaha tiče, prvo mesto je osvojio Rus pod zastavom Srbije velemajstor Aleksej Sarana, drugi je bio, takođe Rus, ali pod zastavom FIDE intermajstor Artem Uskov, dok je treću nagradu uzeo naš velemajstor Ivan Ivanišević.

S. Kostić

Piše:
Pošaljite komentar