U Beogradu završen 51. Osmomartovski turnir: Pobednica Aleksandra Dimitrova
Pobednica tradicionalnog 51. Osmomartovskog turnira šahistkinja je ženski intermajstor iz Rusije Aleksandra Dimitrova sa sjajnih 7,5 poena iz devet partija, čak 2,5 poena više od najbližih pratilaca.
Jedina tri remija s pobednicom izborile su ženski velemajstori Irina Čoljuškina i Svetlana Prudnjikova i ženski intermajstor Sandra Đukić. Ovom ubedljivom pobedom, Dimitrova je ujedno osvojila i pola poena više nego što joj je bilo neophodno za normu za ženskog velemajstora.
Na deobi drugog mesta našle su se čak četiri ženska velemajstora sa po pet poena iz devet partija, a dodatni tzv. Koja kriterijum (odnos prema pobednicima, odnosno broj osvojenih poena protiv protivnica koje su osvojile 50% poena i više) je presudio da konačan redosled bude sledeći: Irina Čoljuškina, Margarita Vojska (Bugarska), Svetlana Prudnjikova i Ana Benderać. Šesto mesto pripalo je ženskom intermajstoru Katerini Mičel iz Indije sa 4,5 poena, dok su sedmo i osmo mesto podelile ženski intermajstor Ljilja Drljević i ženski velemajstor iz Rusije Galina Strutinskaja sa po četiri poena. Ženski intermajstor Sandra Đukić bila je deveta sa 3,5 poena, dok je najmlađa učesnica, ženski FIDE majstor Jovana Srdanović, osvojila deseto mesto sa 1,5 poen.
Učestvovalo je 10 šahistkinja iz Rusije, Indije, Bugarske i Srbije, koje su odigrale jednokružni Berger turnir, sa tempom igre od 90 minuta po igraču za prvih 40 poteza, plus 30 minuta do kraja partije, sa bonifikacijom od 30 sekundi za svaki odigrani potez. Međunarodni sudija Dragan Babić nije imao težak zadatak, budući da su sve učesnice bile izuzetno korektne i da nije bilo spornih situacija. Posebne pohvale zaslužuju organizatori ovogodišnjeg turnira, koji nisu dozvolili da se prekine jedna lepa šahovska tradicija. Dugogodišnji, uspešni, šahovski radnici na čelu s Darkom Božićem, Mirkom Dimitrijevićem i Draganom Kotevskim, uspeli su, uz brojne probleme i u vrlo kratkom roku, da organizuju ovogodišnji Osmomartovski turnir i time održe tradiciju dugu 51 godinu. Oni su, nakon bruke i otkaza turnira od strane bivšeg rukovodstva Šahovskog saveza Beograda, uspeli da okupe velemajstorski sastav i sačuvaju tradiciju postojanja najstarijeg elitnog ženskog turnira u Evropi i svetu.
I. U.