Teodora Injac 11. na prvenstvu Evrope u šahu za žene u Pragu
PRAG: Šahovska istorija prethodnih dana ispisivana je u glavnom gradu Češke na najvažnijem kontinentalnom događaju za dame. Prag je od 20. do 31. avgusta bio domaćin Pojedinačnog prvenstva Evrope u šahu za žene, a naša vodeća reprezentativka ženski velemajstor Teodora Injac pobrinula se da cela Srbija zapamti ovo takmičenje kao istorijski uspeh našeg ženskog šaha!
Naime, naša najbolja šahistkinja u furioznom finišu turnira, sa sjajnih 2,5 poena iz tri partije, kada je bilo najvažnije, uspela je da se plasira u prvih 11 šahistkinja Starog kontinenta, što je uspeh koji naša zemlja nije postigla dugi niz godina. Sa fantastičnih 7,5 poena iz 11 partija i samo jednim porazom protiv nekadašnje ukrajinske šampionke Ine Gaponenko, Teodora je u Pragu napravila pravi podvig, ostavivši za sobom mnoge renomirane šahistkinje. Plasman među 11 naboljih u Evropi je Teodori doneo i vrednu novčanu nagradu.
Treba pohvaliti i ostale naše predstavnice, članice seniorske reprezentacije Srbije – ženskog velemajstora Jovanu Erić i ženske intermajstore Tijanu Blagojević i Marinu Gajčin, koje su takođe ostvarile plasman u gornjoj polovini tabele. Posebno je dobru igru pružila Tijana, koja je turnir završila vrlo blizu vrha tabele, sa odličnih 6,5 poena, i sa istaknutim remijem u drugom kolu protiv bivše svetske šampionke, velemajstora Antoanete Stefanove, inače trećeg favorita na Prvenstvu.
Jovana i Marina su turnir završile sa 5,5 poena, iako su prema prikazanoj igri pružile daleko više. Erićeva je napravila pravu senzaciju u četvrtom kolu pobedom nad drugim favoritom Prvenstva, gruzijskom reprezentativkom Lelom Javakišvili. Nažalost, kasnije je propustila da realizuje neke dobijene pozicije, što ju je i koštalo boljeg plasmana. Gajčinova, sa druge strane, imala slabiju sredinu turnira, kada je iz četiri kola osvojila samo jedan poen, a potom se oporavila i sigurnom igrom vratila u gornji deo tabele pobedama u devetom i desetom kolu. Ukupan skor je pokvario poraz u završnoj 11. partiji, ali generalni utisak je pozitivan i svakako ohrabrujući.
Podsetimo, Prvenstvo se igralo u 11 kola po Švajcarskom sistemu, sa samo jednim slobodnim danom, što je bilo izuzetno naporno za naše reprezentativke, budući da su neposredno pre ovog turnira imale zapažen nastup i na 44. Šahovskoj olimpijadi u indijskom Čenaju, gde su u veoma jakoj konkurenciji osvojile visoko 13. mesto.
Iva Uzelac