Održan sastanak Evropske šahovske unije
Nakon što je epidemija virusa Kovid-19 počela da jenjava u Evropi, održan je sastanak Evropske šahovske unije u vezi sa organizacijom ovogodišnjih evropskih i svetskih šahovskih takmičenja.
Sastanak su vodili generalni sekretar Teodoras Čorbacoglu i predsednik Evropske šahovske unije Zurab Azmajparašvili. Kao predstavnik Šahovskog saveza Srbije, sastanku je prisustvovala dr Nataša Savić, međunarodni sudija, koja ovim putem prenosi svoje utiske.
- Na sastanku smo najpre čuli mišljenje struke i preporuke koje su oni dali za organizaciju šahovskih takmičenja, a one su bile: nošenje maski, držanje distance od jednog metra, merenje temperature pre ulaska u salu za igru, kao i čišćenje i dezinfekcija prostora i predmeta. Preporučuje se da posetiocima i roditeljima bude zabranjen ulaz u salu za igru, kako bi se smanjila gužva, dok je za rukavice rečeno da nisu neophodne, ali se mogu koristiti kao lična zaštita, jer rukama često dodirujemo lice, a u rukavicama nemamo taj običaj – objasnila je Savićeva.
Zvaničnici Evropske šahovske unije ne preporučuju uvođenje obaveznog testiranja učesnika putem pisir testa, jer je to skupa metoda i nema svrhe na turnirima, jer bi trebalo ponavljati ga na svakih nekoliko dana. Umesto toga, predlaže se uvođenje neke vrste deklaracije pred turnir, da se učesnici izjasne da li imaju ili nemaju simptome korona virusa, a moguće je i da se uvede obavezno potpisivanje izjave od strane svakog učesnika da nema simptome ove zarazne bolesti, kao uslov da nastupi na turniru. Kako ističe Savićeva, bilo je reči i o tome da se mora tačno predvideti uloga sudije u ovoj situaciji: – Sudije moraju da se obuče kako da postupe, ako se tokom turnira utvrdi da se neko ne oseća dobro, a takođe i koje će biti preventivne mere prilikom odlaska u toalet.
U nastavku sastanka predstavnici federacija su iznosili aktuelnu situaciju u svojoj zemlji i to je, prema rečima Savićeve, bilo veoma šaroliko: – Od Islanda, gde su sportska takmičenja već počela da se održavaju, preko zemalja gde je to trenutno ograničeno ili kao kod nas dozvoljeno samo do 100 učesnika u zatvorenom prostoru, pa sve do Rusije, gde su sva sportska dešavanja za sada još uvek zabranjena.
Na kraju je, nakon što su saslušana stručna mišljenja, Čorbacoglu izneo zaključke Evropske šahovske unije.
– Svetskih takmičenja verovatno neće biti ove godine. Početkom juna znaće se šta će biti sa evropskim takmičenjima. Za njihovu organizaciju je potrebno četiri do pet meseci pripreme i ona bi mogla da počnu septembra ili oktobra ove godine, uz propisan medicinski protokol. Od najvećeg prioriteta će biti profesionalci, odnosno pre svega bi trebalo održati pojedinačno Žensko i Otvoreno prvenstvo Evrope. Ekipna takmičenja bi se mogla održati i preko interneta, uz Zum aplikaciju, dok će neka takmičenja biti prebačena. u 2021. godinu, kao što je već urađeno sa 44. Šahovskom olimpijadom, koja će se održati dogodine u Rusiji.
Najmanje osetljiva i najmanje komplikovana za organizaciju su nacionalna takmičenja i sa njima bi trebalo početi onda kada budu dozvoljena u svakoj zemlji. Na tim takmičenjima će maske u svakom slučaju biti neophodne, uz dezinfekciju predmeta i prostora. Više detalja i zvanična uputstva za organizaciju takmičenja dobićemo početkom juna meseca – sumirala je Savićeva.
I. Uzelac