Intervju: Dragan Lazić, predsednik Šahovskog saveza Srbije
Pre sedam meseci na čelo Šahovskog saveza Srbije došao je Dragan Lazić (55), direktor ALO Media Sistem d.o.o. Beograd, jedne od vodećih medijskih kuća u zemlji i osnivač i predsednik Šahovskog kluba Sirmium iz Sremske Mitrovice - od tada, može se slobodno reći, nastupio je šahovski preporod u Srbiji.
Pre svega, vraćeno je poljuljano poverenje resornog Ministarstva sporta i omladine i uspostavljeno finansiranje u do sada rekordnom godišnjem iznosu. Sponzorska sredstva, koja će ući u Savez ove godine, višestruko su veća od iznosa sponzorskih sredstava u najuspešnijoj godini deceniju unazad. Predsednik Dragan Lazić u ekskluzivnom intervju za „Dnevnik“ otkriva kako je za tako kratko vreme uspeo da ostvari ove, ali i mnoge druge, za Savez presudne ciljeve.
Za samo sedam meseci rada postigli ste neuporedivo više nego mnogi vaši prethodnici za čitav mandat na mestu predsednika Saveza. U čemu je tajna vašeg uspeha?
– Tajna je, pre svega, u ambiciji, odricanju, timu i organizaciji. Moje ambicije su oduvek profesionalno visoke, pa tako i na ovoj poziciji u Šahovskom savezu Srbije. Nije mi dovoljan izazov da Savez bude bolji nego recimo pre godinu dana, ambicija mi je da bude jedan od najbolje organizovanih u Evropi, u regionu svakako. Da budemo za ponos i diku i šahistima i državi Srbiji. Odricanje je ogromno, rad je intenzivan, prosto sam svestan da se veliki rezultati ne postižu lako i sa malo uloženog rada. Na kraju, tim i organizacija. Primenjujem sve ono što primenjujem profesionalno, a u menaymentu sam decenijama i to je polje mog najuspešnijeg delovanja, posebno upravljanje finansijama.
Nedavno je ŠŠ potpisao još dva velika sponzorska ugovora, koja bi trebalo da obezbede stabilno finansiranje svih programskih aktivnosti. Možete li reći koje firme su u pitanju i šta će to konkretno doneti Savezu?
– Kao i u svakoj kući, finansije su jedan od osnova stabilnog funkcionisanja. Može se filozofirati unedogled, ali ako se ne trudimo da povećamo prihode, od posla nema ništa. Povećani prihodi, uz dobro raspolaganje finansijama, omogućavaju obogaćivanje programskih aktivnosti. Sa saradnicima mesecima radim na privlačenju sponzora, poprilično uspešno. Redom smo uspostavili saradnju sa Akademijom Dositej, Hotelom Fontana iz Vrnjačke Banje, Đenerali osiguranjem, Azvirtom, Energotehnikom Južna Bačka, Milenium Timom, a uskoro potpisujemo i saradnju sa Resortom Stara Planina. Možda sam nekog i preskočio. Uz ovo ide i saradnja sa medijskim sponzorima ALO Media Sistemom, Studiom B i Borbom. Oni iz dana u dan pišu o šahu i aktivnostima Saveza. Sponzori svojom podrškom pomažu da pokrenemo i neke nove programe koje Savez nikada pre nije imao, a na dobrobit svih šahista.
Novouspostavljeni odnosi sa FIDE su na najvišem nivou, a postignut je i vrlo povoljan reprogram obaveza. Dokle se stiglo sa njegovom realizacijom?
– Obaveze ka FIDE su pojedinačno najveća stavka u listi zatečenih obaveza, koje su iznosile preko 20 miliona dinara, i Savez je bio pod pretnjom zabrane rejtingovanja šahista sa naše liste. Potpisali smo reprogram na 36 meseci, sa kvartalnim ratama. Prvu ratu smo platili krajem marta, desetak dana pre roka, a naredna će biti plaćena krajem juna i tako dalje. U toku mog mandata svaka reč i svaki potpisani paragraf biće striktno poštovani, prema svima.
Jedna od najvažnijih tačaka vašeg predsedničkog programa bio je rad sa mladima. Šta je do sada urađeno na tom polju i kakvi su dalji planovi?
– Veoma sam nezadovoljan što Savez nije na adekvatan način pomagao razvoj najtalentovanijih igrača, niti najboljih seniora, reprezentativaca. U završnoj fazi je izrada Programa podrške najistaknutijim mladim igračima i on će biti usvojen na prvoj narednoj sednici UO Šahovskog saveza Srbije, početkom juna. Od jula će početi primena ovog Programa, koji podrazumeva da će Savez participirati u troškovima učešća na turnirima i obezbeđenju adekvatnih trenera. Za prvu godinu realizacije ovog programa imaćemo skromnija sredstva, pa će u programu biti ne više od pet ili šest najboljih mladih šahista. Naredne godine budžet za ove namene biće bogatiji. Od 2022. godine uvešćemo i određenu kontinuiranu podršku za seniorske reprezentativce, ali o tom potom.
Vraćeno je i poverenje istaknutih reprezentativaca, što potvrđuje činjenica da ćemo u novembru u Sloveniji na Ekipnom prvenstvu Evrope imati najjače sastave i u muškoj i u ženskoj konkurenciji. Kakav je dogovor postignut sa reprezentativcima?
– Obavio sam razgovore sa skoro svim potencijalnim reprezentativcima. Izložio sam svoje viđenje i iskazao maksimalno uvažavanje njihovog značaja i doprinosa srpskom šahu. Mislim da sam stekao njihovo poverenje, koje ću sa svoje strane sigurno opravdati. O detaljima ne mogu ovom prilikom, jer je paket sa kojim ću izaći pred njih još uvek u pripremi. Za početak, imaće do sada najbolje uslove za pripreme, u Resortu Stara planina, na najvišem mogućem nivou i sa kvalitetnom trenerskom podrškom. Izneo sam im ambicije da moramo na Evropskom prvenstvu u Sloveniji u novembru da „pucamo“ na najbolji dosadašnji rezultat, što njima jako prija. Radi se o sportistima koji žele uspeh i pobede.
I pored pandemije koronavirusa, u julu će se u Beogradu održati verovatno najjači Open turnir u Evropi ove godine – Srbija šah open 2021. Odakle ideja za ovakav događaj i kako napreduju pripreme?
– Srbija open 2021 je krupan poduhvat, ali preko potreban u ovom momentu. On je odličan za imidž Saveza, a i vrlo privlačan za sponzore. Jednostavno, sponzori ne žele da finansiraju režiju, kiriju, plate i slično, već programske aktivnosti. S obzirom na očekivani sastav učesnika, to će biti jedan od najjačih turnira ove godine u Evropi, a time će i sponzori imati puni interes i efekat svoje podrške šahu.
Mi ćemo učiniti sve da budemo odličan domaćin i organizator. Nemam dilemu da ćemo u tome i uspeti. Imamo i podršku FIDE, Grada Beograda, kao i Ministarstva omladine i sporta. Pripreme idu u potpunosti po planiranoj dinamici, a odziv igrača će biti i veći od prvobitno planiranog.
Kakvi se još projekti planiraju do kraja godine i gde će biti organizovani nacionalni šampionati?
– Pored pomenutih Programa podrške najistaknutijim mladim igračima i Srbija opena, realizovaćemo sve redovne programske aktivnosti. U maju organizujemo u Beogradu Hibridne evropske kvalifikacije za Svetski kup u muškoj konkurenciji, pa zatim Kup „Svetozara Gligorića“ u Bačkoj Palanci, zatim Srbija open u julu, pa Omladinsko prvenstvo Srbije, Prvu ligu u obe konkurencije, pa slede Evropsko ekipno prvenstvo, ženski i muški šampionat, i krajem decembra u Novom Sadu Prvenstvo Evrope za mlade šahiste u ubrzanom i brzopoteznom šahu. Domaćin šampionata, koji će verovatno opet biti održan početkom decembra, nije još određen, ali nivo uslova za igrače ne sme padati ispod prošlogodišnjeg koji je postavio hotel Fontana u Vrnjačkoj Banji.
Da li će nacionalni Savez konkurisati za domaćina nekog od važnih evropskih i svetskih takmičenja?
– Svakako da hoćemo. O tome sam već razgovarao sa predsednikom FIDE Arkadijem Dvorkovičem i možemo računati na dobar tretman kada je u pitanju dodela organizacije međunarodnih takmičenja. Slično je i sa Evropskom šahovskom unijom. Kruna naših ambicioznih planova treba da bude kandidatura da Srbija bude domaćin Šahovske olimpijade 2026. godine. Upravo smo uspostavili komunikaciju sa resornim Ministarstvom sporta i omladine i po ovoj temi i sledi izrada detaljnih projekcija, kako organizacionih, tako i finansijskih. Očekujem da do kraja godine dobijemo stav državnog vrha po ovom pitanju, s obzirom na to da se radi o, za šahovske okvire, prilično skupom takmičenju. U međuvremenu, Šahovski savez Srbije mora značajno da podigne svoj organizacioni i kadrovski nivo, jer je on za sada daleko od toga da zadovolji zahteve koje postavljaju ovakvi i slični projekti, čak i u domaćim okvirima.
Šta biste izdvojili kao svoj najveći dosadašnji uspeh kao čelnog čoveka Saveza i šta smatrate svojim najvažnijim sledećim korakom?
Ne želim da budem lažno skroman – sve gore pomenuto jeste za ponos i zaista sam zadovoljan postignutim. Možda su aspekti animiranja velikog broja sponzora za kratko vreme i finansijska konsolidacija najupečatljiviji deo. Predstoji mi dalji rad na homogenizaciji šahovskih organa, smanjenju podeljenosti među njima i, koliko mi ovlašćenja dopuštaju, pružanju pomoći u unapređenju stanja u savezima takmičarskih područja, jer za sada postoje prilični problemi u nekima od njih. U svakom slučaju, veliki sam optimista i imamo jasne ciljeve i planove za njihovo ostvarenje, te verujem da uspeh neće izostati – poručio je Lazić.
Iva Uzelac