FIDE Gran pri turnir u Beogradu od 28. februara do 14. marta
Srpska prestonica uskoro će biti ponosni domaćin jednog od najvećih šahovskih takmičenja ove godine u svetu – FIDE Gran pri turnira, koji će biti održan od 28. februara do 14. marta ove godine - ovaj nesvakidašnji spektakl u Beogradu privukao je veliku pažnju svetske šahovske javnosti, a prvi čovek Šahovskog saveza Srbije Dragan Lazić otkrio je detalje tokom gostovanja u jutarnjem programu RTS-a.
– Ovo je jedan od vrhunskih svetskih turnira, jedan od pet najvećih ove godine u svetu. U Srbiji nije ovako nešto organizovano 30 godina. Pokazali smo FIDE da možemo i da smo dorasli svakom izazovu. Želimo da se pokažemo kako unutar naših domaćih krugova, tako i svetskih – započeo je Dragan Lazić.
Nastavio je u istom ritmu.
– Prvi od tri Gran-pri turnira biće u Berlinu, drugi u Beogradu, pa treći ponovo u glavnom gradu Nemačke. Dobili smo ovaj turnir uz pomoć predsednika FIDE Arkadija Dvorkoviča. Ukupno će nastupiti 24 najbolja svetska igrača, s tim da svaki igrač igra na dva od tri ponuđena turnira, te će se tako na svakom Gran-pri turniru pojaviti po 16 igrača. Kada se na kraju saberu svi rezultati, dvojica najboljih će se plasirati na Turnir kandidata, koji se igra u Madridu od 16. juna do 7. jula ove godine.
Kako je istakao Lazić, i domaći igrači se polako probijaju ka svom cilju.
– Naši igrači su u usponu! Do pre godinu-dve nisu mogli da uđu u prvih 100, ali sada su blizu. Naša Teodora Injac je ušla u prvih 50. Očekujem da neki naši igrači uđu u prvih 100 ove godine i krenu u visine. Srpski šah ide napred – optimista je Lazić.
On je napomenuo da je šah u Srbiji imao veliku krizu.
– Od prošle godine smo na putu izlaska iz kriznog perioda i ovaj Gran-pri je upravo dokaz toga. Mi ćemo paralelno organizovati turnir gde će igrati i naši igrači. Da se i oni osete važno, a to će biti dobro i za naš šah i za promociju šaha među mladima. Naša prva postava, reprezentacija Srbije, imaće tako priliku da se priprema za Šahovsku olimpijadu koja počinje 26. jula u Moskvi.
Digitalizacija je reč koja se sve više pominje u šahu.
– Ona je najviše uticala na šah! Pored toga što je sport i ima takmičarski karakter, šah je i umetnost, ali i nauka. Neki takmičari provode po šest, sedam i više sati za tablom. Prave se ozbiljne baze šahovskih partija i, mada su šahisti najsrećniji kada su za tablom, digitalizacija je veoma pomogla u vreme korone – objašnjava Lazić.
Država je tu da pruži neophodnu podršku.
– Prepoznaje naše napore. Bez toga ne bismo mogli ništa. Šah nije komercijalizovan, nemamo zaradu od navijača. Mi smo oslonjeni na sponzore i resorno ministarstvo. Pokazujemo da smo ozbiljni, a država to prati na pravi način.
Lazić je dodao i da Šahovski savez Srbije ima sjajnu saradnju sa FIDE.
- Zadovoljni smo svime što smo uradili. Važno nam je da šahisti osete to što mi radimo. Prošle godine smo imali najveći uspeh u poslednjih 30 godina. Imamo fond za podršku mladima i to će sigurno u budućnosti dati još bolje rezultate na međunarodnoj sceni – zaključio je Lazić.
Iva Uzelac