Bronza Teodore Injac sija kao zlato

01.11.2018. 11:43 11:45

Poslednje kolo Prvenstva sveta za starije kadete od 14 do 18 godina nije bilo naklonjeno srpskim predstavnicima.

Ostvarili su najslabiji rezultat ukupno u poređenju sa svim ostalim kolima (4,5 od 13 mogućih poena). Ipak, i pored svih tih pehova, Srbija je kao nacija ostvarila istorijski uspeh na ovom takmičenju. Naime, posle mnogo godina ponovo imamo medalju sa svetskog šampionata i to u najstarijoj kategoriji do 18 godina!

Naša seniorska reprezentativka, ženski intermajstor Teodora Injac osvojila je bronzu koja sija kao zlato! Teodora je do medalje stigla sa fantastičnih osam poena iz 11 partija, sa šest pobeda i četiri remija. Šta reći za nju nego da su je izuzetno marljiv rad i upornost za šahovskom tablom, kao i prirodni šarm i dar za kreativnošću doveli nadomak samog trona. U poslednjoj partiji je bila dosta bolja od svoje protivnice i sa pobedom bi bila vicešampionka sveta, ali na kraju ipak „samo“ remi sa upornom Indijkom, za istorijski uspeh srpskog šaha.

S druge strane, najveći tragičar turnira u srpskoj delegaciji je sjajna Jovana Srdanović u kategoriji do 16 godina, koja je izgubila poslednju partiju i plasirala se “tek” na 4. mesto. O tome koliko je Jovana ubedljivo vodila čitav turnir govori i činjenica da čak i sa porazima u poslednja dva kola nije pala ispod 4. mesta! Sa samo jednim remijem u ta dva kola, osvojila bi bronzanu medalju! Čitav turnir plašila je svoje protivnice lepršavom igrom i energijom čak i van šahovske table, na kojoj su joj se protivnici i organizatori turnira divili, ali na žalost šahovska boginja “Kaisa” joj nije bila naklonjena za osvajanje svetskog vrha. I pored toga, ne treba zanemariti njenih odličnih 7,5 poena iz 11 partija, kao i zarađenih 111 rejting poena. Treba reći da je Jovana dovde stigla svojim predanim radom i posvećenošću šahu, kao i da je godinu dana mlađa od svoje konkurencije, tako da, ako ovako nastavi, već sledeće godine možemo očekivati himnu Srbije na Prvenstva sveta.

Još jedan naš predstavnik koji je postigao veliki uspeh u najjačoj muškoj kategoriji do 18 godina je intermajstor Mihajlo Radovanović, koji je osvojio odlično 11. mesto sa skorom od sedam poena iz 11 partija. Mihajlo je igrao veoma hrabro, možda i previše rizikovao, ali ostaće upamćeno da je odbio remi prvom favorite na turniru i na žalost izgubio.

Još jedna naša seniorska reprezentativka iz redova kadeta od koje smo potajno očekivali medalju, ženski intermajstor Marina Gajčin, u najjačoj kategoriji do 18 godina osvojila je 6,5 poena i plasirala se na 18. mesto. Nije razočarao ni FIDE majstor Miloš Milošević, koji je u konkurenciji do 16 godina osvojio takođe 6,5 poena i plasirao se na 31. mesto, sa zarađenih 17 rejting poena.

U konkurenciji kadetkinja do 14 godina Anđela Dimitrijević je osvojila 4,5 poena i plasirala se na 79. mesto. Međutim, treba istaći da je Anđela imala peh da se razboli tokom turnira, te je jednu partiju izgubila kontumacijom, a potom igrala sa znatno manje snage nego što smo inače od nje navikli. Naša druga predstavnica u istoj kategoriji Nevena Đorđević imala je polovičan učinak (5,5/11) i plasirala se na 60. mesto. U starijoj kategoriji do 16 godina Katarina Nestorović je imala skor od šest iz 11, što je bilo dovoljno za 34. mesto. Do 18 godina, pored Teodore i Marine, takmičila se i Anja Simić koja je sa 4,5 iz 11 osvojila 69. mesto.

Kada su u pitanju naši kadeti, najmlađi među njima Stefan Tadić i Aleksandar Radojičić do 14 godina osvojili su 49. odnosno 97. mesto, sa šest odnosno 4,5 poena, respektivno. Obojica su mogli da poprave plasmane, međutim bolni porazi u poslednjem kolu doveli su do ovog stanja na tabeli. U najstarijoj grupi do 18 godina, pored Mihajla Radovanovića, takmičili su se i Miloš Krstić i Milanko Bilić i osvojili po 4,5 poena, što im je donelo 77. odnosno 81. mesto.

Na kraju treba istaći da smo kao nacija izlaskom Teodore i Jovane na podijum za nagrađene (prvih šest mesta je nagrađeno) pokazali svim svetskim velesilama da i mi pripadamo samom vrhu u konkurenciji mladih šahista. Ovo je rezultat zahvaljujući kojem smo kao država podelili 11. i 12. mesto od ukupno 79 zemalja takmičara. Da su kojim slučajem Jovana i Teodora pobedile u poslednjem kolu bili bismo najbolje plasirana nacija na šampionatu! I pored toga, ovo je jedan od najvećih uspeha srpskog šaha i sigurno veliki podsticaj i drugim našim mladim nadama da marljivo rade na šahu kako bi se jednog dana našli među najboljima na svetu. Pored naših kadeta, ovo je veliki uspeh i trenera Ivana Martića i Mladena Milenkovića, koji su sve vreme savetodavno i stručno pomagali našim predstavnicima, što je i provereni recept za uspeh u narednom periodu – najmanje dva trenera su neophodna kao pomoć i podrška kadetima na ovakvim šampionatima.