SMENA NA KORMILU REPREZENTACIJE POSLE BRUKE U NEMAČKOJ Đerona dobija naslednika, evo ko su kandidati
Čudne, više nego čudne stvari dešavale se su se u i oko rukometne reprezentacije Srbije. Posle neuspeha i debakla na Evropskom prvenstvu sva prljavštna počela je da izlazi na videlo.
Prosto je neverovatno na kakav amaterski način je Srbija izgubila od Islanda, a onda i od Crne Gore. U obe utakmice srpski rukometaši imali su loptu u svom posedu kada je trebalo rešiti utakmicu. Pucali su sami sebi u nogu, oba puta. I umesto da budu prvi ili drugi u grupi, vraćaju se kući kao poslednji, sa očajnom pozicijom, čitaj biće u drugom ili trećem šeširu, za kvalifikacije za Svetsko prvenstvo. Meč protiv Mađarske i poraz od reprezentacije koja nije u elitnom ešalonu takođe traži veliku i obimnu analizu.
Zanimljivo je to da je Srbija za tri i po godine takmičenja pod vođstvom Tonija Đerone na velikim takmičenjima pobedila samo dve evropske reprezentacije - Ukrajinu 2022. i Holandiju 2023, postavlja se pitanje - kako i sa kim dalje. Od 2012. godine i srebrne medalje tonuli smo sve dublje i dublje. Na velikim takmičenjima smo imali samo debakl do debakla, slaba selekcije igrača ili bolje reći nemamo kvalitet igrača za evropski i svetski vrh.
Poslednja tri velika takmičenja Srbjja je na EP bila 14. u Mađarskoj i 19. u Nemačkoj,dok je kao 11. završila na SP u Poljskoj. Sve to vreme španski rukometni stručnjak Toni Đerona imao je potreban mir, podršku javnosti, redovan odziv svih igrača, kakvu nije imao nijedan njegov prethodnik. Definitivnog rezultatskog napretka nije bilo.
Međutim, nezvanični izvori iz tabora srpske rukometne reprezentacije tvrde da je Đerona gotovo smenjen pre početka Evropskog prvenstva u Nemačkoj. Naime, iz vrha Saveza rečeno je pojedinim igračima da se sa Špancem neće produžiti saradnja koja ističe u junu i da je prvi pik RSS za novog selektora Danijel Anđelković, trener francuskog Tuluza. Malo je reći da su rukometaši bili šokirani, jer se tako nešto ne radi pred odlazak na veliko takmičenje kakvo je Evropsko prvenstvo. I na kojem Srbija želi prolaz iz grupe, kako bi pokušala da dođe do kvalifikacija za Olimpijske igre u Parizu.
Umesto da rukometaši Srbije i selektor Toni Đerona imaju mir pred start EP, došlo je do tenzija i razmirica koje su rezultirale katastrofalnim rezultatom i potpunim debaklom. Nažalost, bilo je tu još ozbiljnih mimoilaženja između selektora Đerone i pojedinih iskusnijih igrača.
Špancu u junu ističe ugovor i posle debakla na EP nema dileme da mu ugovor neće biti produžen. A svoju epizodu u Srbiji završio je neslavno, onako kako niko nije očekivao.
Anđelković, trener Tuluza, prošle sezone bio je proglašen za najboljeg trenera u Francuskoj i nezvanično se spominje da je bio i u poseti reprezentaciji. Prepreka može da bude važeći ugovor. Ako bi paralelno radio u klubu i vodio našu reprezentaciju, to sigurno ne bi bio dobar potez, što se pokazalo kod Đerone.
Bez sumnje, šansu bi prema mišljenju rukometnih poslenika, pre Anđelkovića, trebalo da dobije trener 10-ostrukog srpskog šampiona Vojvodine Boris Rojević. On je s Vojvodinom osvojio 15 trofeja, a najsvežiji na međunarodnoj sceni kao pobednik Evropskog kupa, drugog po kvalitetu EHF takmičenja. Rojević je kvalitetno radio sa mladim igračima, a umeo je i da napravi odličan spoj mladih i starijih rukometaša.
U opticaju su još ime trenera vesprema Momira Ilića, koji takođe ima važeći ugovor s Mađarima. Opet, i on je u inostranstvu i teško da bi kvalitetno mogao da se paralelno posveti reprezentaciji i da redovno organizuje reprezentativno okupljanje.
Jovo Galić