Kvalifikacije za EP za rukometaše: Uroš Borzaš sa zvukom sirene srušio Norvežane

09.03.2023. 19:33 19:52
Izvor: Dnevnik (V. Fifa)

Srbija - Norveška 25:24 (12:14)

Rukometaši Srbije u trećem kolu druge grupe kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Nemačkoj naredne godine. Četa Tonija Đerone je nošena sjajnom podrškom sa tribina upisala dva važna boda i zauzela prva mesto u grupi.

Uvodni minuti susreta pripali su domaćoj selekciji koja je igrala pokretljivu odbranu i nije dozvolila Norvežanima da se raspucaju, na drugom delu terena predviđeni organizatorom igre Lazarom Kukićem "orlovi" su pronalazili put do gola gostiju. Zbog grubog faula nad Milošem Orbovićem Peter Overbi je dobio žuti karton i u nastavku susreta je igrao opreznije. Na golu Srbije kao i obično briljirao je Dejan Milosavljev koji je  sa nekoliko interevencijama digao publiku na noge. Ipak Norvežani su brzo zaigrali najbolje što umeju i na isteku 10. minuta imaoi su minimalnu prednost (3:4). Kao i u prethodnom duelu Srbije i Norveške u januaru na Svetskom šampionatu vedeta Skandinavaca Sander Sagosen nije uspeo da pronađe pravi ritsm u prvih 30 minuta i sve je njegove udarce odbranio je raspoloženi Milosavljev. Gosti su iskoristili isključenje kapitena Srbije Nemanje Iliće i nekoliko nesvhatljivih grešaka i nakon 20 moinuta imali su, do tada maksimalnih četiri gola prednosti (6:10). "Orlovi" su u finišu prvog dela igrali u napadu sa dva pivota Marsenićem i Pešmalbekom. Dodić je u organizaciji igre zamenio Kukića i uspeo da razdrma ekipu smanji rezultatski zaostatak uz egzekuciji desnog krila Bogdana Radivojevića.

U nastavku susreta Srbija je ponovo dobro počela. Igrali su izabranici Tonija Đerone skoncetrisano u odbrani i kreativno u napadu, ipak Norvežani su i dalje održavali dva gola prednosti. Golamn Fukse Berlina i jedan od najbolji čuvara mreže ma svetu Dejan Milosavljev nastavio je sa bravurama, a Norvežani su teškom mukom pronalazili put do gola korpulentnog Pančevca. Kao iks faktor sa kkupe je ušao levi bek Vukašin Vorkapić koji je uneo novu energiju u tim i za nekoliko minuta  iznudio sdmerac i postigao dva gola. Nastavili su "orlovi" sa sjajnom igrom i sa nekoliko lakih pogodaka na isteku 45. minuta imali su gol prednosti (20:19). Ipak, da su svetska sila u rukometu Norvežani su pokazali brzom igrom kojom su ponovo preuzeli vođstvo. U finišu susreta Srbija je u nekoliko navrata odigrala sjajnu odbranu i primorala Norvežane da u podignutu ruku sudija rešavaju napad. U 55. minutu Dragan Pešmalbek postigao je pogodak za izjednačenje (22:22). Uz zaglušujuću buku sa  tribina u poslednjim sekundama Uroš Borzaš je silovitom šutem savladai Bergeruda i doneo veoma važne bodove Srbiji u borbi za Evropsko prvenstvo.

Revanš je zakazan za 12. mart u Bergenu.

NOVI SAD: Dvorana Spens, gledalaca 8000. Sudije: Horvat i Marton (Mađarska). Sedmerci: Srbija 3 (2), Norveška 5 (3). Isključenja: Srbija 8, Norveška 6 minuta.

SRBIJA: Bomaštar, Vorkapić 2, Borzaš 3 Abutović, Radivojević 5 (2), N. Ilić 4, Pešmalbek 5, V. Ilić, Rogan, Vejin 1, Kukić 3, Marsenić 1, Orbović 1, Milosavljević, Dodić, Milosavljev (15 odbrana, 3 sedmerca)

NORVEŠKA: Aga, Sagosen 4 (2), Bartold 2, Overjordet 2, Overbi, Saveras (3 odbrane), Bjornsen 4 (1), Gulerud 1, Grondal, Johanesen 2, O Saliven 1, Rajnkind, Bergerud (9 odbrana), Guliksen, Blonc 2, Rod 5.